Stworzenie oddziału chirurgii dla pacjentów endokrynologicznych było możliwe dzięki pozyskaniu przez Szpital Uniwersytecki dwóch specjalistów leczenia operacyjnego - dr hab. med. Aleksandra Konturka oraz prof. dr hab. med. Marcina Barczyńskiego, przez wiele lat związanych z miejskim szpitalem im. Gabriela Narutowicza.

„W sposób logiczny domykamy klamrą zakres leczenia endokrynologicznego w Szpitalu Uniwersyteckim” – powiedział w piątek dziennikarzom dyrektor SU Marcin Jędrychowski podkreślając, że teraz pacjent endokrynologiczny będzie miał pełną opiekę w SU.

Wcześniej pacjenci endokrynologiczni mieli w tej placówce zapewnioną dokładną diagnostykę, różne formy leczenia, ale dla operacji nie było odrębnego miejsca.

Pierwsze pacjentki – ponieważ choroby endokrynologiczne dotyczą w dużej mierze kobiet – są już tu zapisane na operacje planowe. Na oddziale jest kilkanaście łóżek. Dyrektor zapytany o personel medyczny w kontekście braków w całym kraju odpowiedział, że na nowym oddziale pacjentami opiekować się będzie kilkanaścioro lekarzy i pielęgniarek. Jędrychowski dodał również, że SU, jako najlepszy ośrodek, przyciąga młodą kadrę.

Na oddział przy ul. Kopernika trafiać będą pacjenci m.in. z nowotworami tarczycy, z guzami neuroendokrynnymi i innymi chorobami wywodzącymi się z układu hormonalnego, którzy wcześniej diagnozowani i leczeni byli w nowej siedzibie szpitala przy ul. Jakubowskiego w Prokocimiu.

Kierownik nowego ośrodka dr hab. Aleksander Konturek zwrócił uwagę, że jest niesamowicie wiele osób, które potrzebują pomocy endokrynologów, a diagnostyka często kończy się tym, że pacjent musi przejść operację.

„Teraz leczenie możliwe będzie w jednym szpitalu. Pacjent po diagnostyce nie będzie musiał szukać po Krakowie, gdzie dalej się leczyć” – zwrócił uwagę prof. dr hab. med. Marcin Barczyński.

Zapowiedział także, że w nowym miejscu pacjenci będą operowani nowoczesnymi metodami, w przypadku tarczycy minimalizującymi uszkodzenie strun głosowych. Jeszcze w tym roku oddział powinien otrzymać nowy system, obecnie dostępny jedynie w USA, do operacji przytarczyc.

Oddział chirurgii endokrynologicznej funkcjonuje w budynku, w którym kiedyś znajdowało Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego (CUMRiK). W czasie pandemii obiekt został przekształcony w tymczasowy szpital covidowy. W sierpniu w budynku tym uruchomiono Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej-Breast Unit, dedykowany pacjentkom z chorobami piersi, a w lipcu Oddział Kliniczny Onkologii. Możliwe, że w przyszłości do budynku zostanie przeniesiona również część oddziału ortopedycznego.