Swoje trzeba jednak odstać, bo procedura w przypadku jednej osoby trwa około 40 minut. Dziennie w Tauron Arenie obsługiwanych będzie na razie około 250, a od przyszłego tygodnia trzy razy więcej.

W Tauron Arenie uruchomiono dziś 10 stanowisk do obsługi uchodźców wnioskujących o numer PESEL, ale oprócz urzędników pomocy udzielają też wolontariusze.

Wypełniając wniosek o numer PESEL trzeba podać imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, kraj urodzenia i obywatelstwo, datę wjazdu do Polski oraz, jeśli wnioskodawca go posiada, ukraiński numer ewidencyjny. Należy okazać też dokument podróży, Kartę Polaka lub inny dokument ze zdjęciem, który umożliwi ustalenie tożsamości.

W przypadku osób niepełnoletnich potrzebny jest też dokument potwierdzający urodzenie. Jeśli uchodźcy takich dokumentów nie posiadają, składają oświadczenie. Od każdego powyżej 12. roku życia pobierane są też odciski palców. Cała procedura zajmuje sporo czasu.

Tak jak to było wskazywane, obsługa osoby zajmuje 30, 45 minut, jeśli chodzi o kwestie związane z PESEL-em, dowodem osobistym, pobraniem odcisków palców i z wyrobieniem profilu zaufanego.

Tomasz Popiołek, dyrektor Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa zapowiada, że dziennie w Tauron Arenie urzędnicy są w stanie obsłużyć na razie około 250 osób, ale sytuacja powinna się poprawić od przyszłego tygodnia:

W przyszłym tygodniu będą instalowane kolejne zestawy komputerowe. Te komputery mają dzisiaj do nas dotrzeć z Warszawy. Proces konfiguracji takich komputerów trwa kilka dni. Apelujemy przy okazji, żeby na razie wstrzymać się z przychodzeniem, odłożyć to na kolejne tygodnie...

...by uniknąć stania w długich kolejkach, takich jak dziś - chętnych do złożenia wniosku o nr PESEL było tak wielu, że ci, którzy przychodzili około godz. 11, byli już informowali, że nie zostaną obsłużeni.

A w Tauron Arenie oprócz stanowisk, gdzie uchodźcy mogą się rejestrować, działa też punkt fotograficzny, gdzie bezpłatnie robione są zdjęcia, które trzeba dołączyć do dokumentacji.

Przyjmowane są też wnioski o wypłatę świadczenia w kwocie 300 zł - mówi Sabina Korbiel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej:

Te osoby, które już są zarejestrowane, mają numer PESEL, podchodzą do nas. Mamy przygotowane stanowiska, wniosek jest też przetłumaczony na język ukraiński. Samo wypełnienie to 10 minut.

Uchodźcy wyrabiając sobie nr PESEL mogą też od razu zapoznać się z ofertami pracy, które czekają na nich w Krakowie.

Na złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL uchodźcy mają 60 dni od momentu wjazdu na teren Polski.