Placówka każdego roku hospitalizuje ponad 2 tys. pacjentów, którzy wymagają operacji zatok przynosowych, dróg łzowych, ucha, gardła, krtani oraz szyi. Ponad 45 proc. z tych interwencji chirurgicznych to wskazania onkologiczne. Część zabiegów to radykalne i nowatorskie operacje nowotworów krtani łączone z wszczepieniem protezy głosowej. Pacjenci mają zapewnioną specjalistyczną opiekę pooperacyjną oraz rehabilitację głosu z udziałem logopedy.
- To jest jeden z najlepszych szpitali, który zajmuje się onkologią, dlatego też wymaga dużych nakładów finansowych, bo bardzo często spotykamy się wśród znajomych, czy to wśród rodziny z osobami, które zetknęły się z chorobami nowotworowymi i w tym miejscu ta pomoc jest udzielana tymże pacjentom, ale również jest udzielana pacjentom spoza naszego regionu - mówi marszałek województwa Łukasz Smółka.
Oddział od prawie 30 lat funkcjonuje w strukturze szpitala Rydygiera i - jak przekazała lecznica - od dłuższego czasu wymagał gruntownej modernizacji. W wyniku remontu odnowione zostały sale pacjentów i pomieszczenia zabiegowo-diagnostyczne.
- Ten remont to gruntowna zmiana całego oddziału. Każda sala pacjentów w tym momencie będzie posiadała własny węzeł centralny. Jest to na pewno wyższy komfort. Wymieniono w tym oddziale praktycznie wszystko. Na pewno będzie to znacznie lepszy komfort dla pacjentów, także dla pracowników - mówi Piotr Łach, ordynator oddziału otolaryngologii w Szpitalu Rydygiera.
Operacje z wykorzystaniem robota Da Vinci
Szpital podkreślił, że w nowych wnętrzach oddziału za około miesiąc specjaliści rozpoczną operacje, na NFZ, przy pomocy robota da Vinci. Obecnie zespół ordynatora Piotra Łacha przechodzi w Niemczech ostatnie, certyfikowane szkolenia w zakresie robotyki. Z użyciem robota prowadzone będą zabiegi u pacjentów z nowotworami korzenia języka oraz środkowego i dolnego gardła.
Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie to jednostka samorządu województwa małopolskiego. Działają tu 24 oddziały, gdzie każdego roku leczonych jest ok. 40 tys. osób oraz 28 poradni, w których opieką ambulatoryjną rocznie objętych jest ok. 150 tys. pacjentów. Ponad 70 proc. porad udzielanych w placówce to porady onkologiczne.