- A
- A
- A
Nowi krakowscy kontrolerzy biletów są już gotowi do pracy. Jest kilka zmian
Nowi kontrolerzy od 1 lutego zaczną sprawdzać bilety w krakowskich tramwajach i autobusach. Kontrolą nie będzie się już zajmowało krakowskie MPK, ale firma zewnętrzna, która będzie podlegać bezpośrednio ZIKiT-owi.To początek rewolucji w krakowskiej komunikacji miejskiej. Połowa kontrolerów będzie umundurowana. Dlaczego tylko połowa? ZIKiT tłumaczy, że chce w ten sposób przyzwyczaić pasażerów, że kontrole są i zdarzają się często. Z drugiej strony, aby podróżni nie uciekali przed kontrolą, druga połowa pracowników dalej będzie wciąż odziana w ubrania cywilne.
"Dla pasażerów to chyba lepiej? Bo będą wiedzieli, że do pojazdu wszedł kontroler. A że będzie kilku ubranych cywilnie to się wszystko wyrówna" - mówią jedni pasażerowie. Drudzy zwracają uwagę na estetykę: "Wreszcie! Nie będą się ukrywać. Dojdzie do porządku. Żeby mieli jakiś wygląd".
Skąd propozycja zmian? "Chcielibyśmy by wszyscy kontrolerzy byli umundurowani. Tak może będzie w przyszłości. Po co rewolucja? Po to, by pokazać, jak dużo jest kontroli w komunikacji. I że nie opłaca się jeździć bez biletu" - wyjaśnia Michał Pyclik z krakowskiego ZIKiT-u.
Kolejna zmiana to... nowoczesne czytniki, w jakie będą wyposażeni kontrolerzy. Po sprawdzeniu biletu miesięcznego, informacja o nim od razu zawędruje do systemu komputerowego. Podobnie będzie z mandatami, które będą od razu drukowane. Urządzenia mają też GPS-y, dzięki którym będzie wiadomo, gdzie kontrolerzy się znajdują. Rozwiązania te mają zmniejszyć ryzyko... korupcji.
Kolejną nowością jest to, że ewentualne odwołania i reklamacje nie będą już rozpatrywane przez MPK, ale przez samą firmę zajmującą się kontrolą biletów w swojej siedzibie przy ul. Wileńskiej 2 - w rejonie Alei 29 Listopada. Tu pojawiają się wątpliwości, czy ewentualne reklamacje nie będą trudniejsze? Michał Pyclik przypomina jednak, że zawsze w sytuacji spornej - można się odwołać do ZIKiT-u.
(Maciej Skowronek/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:05
Nienawidzę cię, ale nie odchodź! Jak żyć z borderline?
-
20:47
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1565 04.05.2025
-
19:06
Wałęsa na Światowym Kongresie Mediów Informacyjnych: musimy zrozumieć czasy, w których przyszło nam żyć
-
17:23
Z wizytą w bacówce
-
17:15
Zmarł raper Michał "Joka" Marten, związany z zespołem Kaliber 44
-
17:01
Termalika cały czas walczy o ekstraklasę
-
16:58
Przegrana Cracovii na własnym boisku
-
15:59
"Elektrykiem" do Morskiego Oka taniej niż za 100 zł? Jest jeden sposób
-
15:46
Tysiąc motocyklistów rozpoczęło sezon. "Nie wszyscy gnają na złamanie karku"
-
15:40
Kryptonim "Gigant". Jak powstawał nowohucki kombinat
-
15:24
Ruch Muzyczny na fali: Michał Mendyk rozmowia z Rafałem Mazurem i Łukaszem Lamżą
-
15:19
„Jeszcze w kadziach wre i kipi”. 75 lat temu rozpoczęła się budowa kombinatu w Nowej Hucie
-
14:03
Znamy zwycięzców konkursów festiwalu Mastercard OFF Camera
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze