- A
- A
- A
Niezwykłe portrety oprawców z Auschwitz
"Życie prywatne esesmanów w Auschwitz" to nowa publikacja oświęcimskiego muzeum. W książce sportretowano 22 oprawców z Auschwitz: od komendanta obozu, po szoferów i wartowników. Autorkami relacji są mieszkanki Oświęcimia, które podczas wojny pracowały w domach oficerów SS.Książka jest spojrzeniem na sprawców zbrodni popełnionych w obozie Auschwitz z zaskakującej perspektywy. Zawiera wybór relacji młodziutkich Polek, które podczas wojny pracowały przymusowo w domach oficerów i podoficerów SS z załogi niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.
fot. Muzeum Auschwitz
Autorkami relacji — barwnych opisów życia rodzinnego oraz stosunków panujących w domach esesmanów — są mieszkanki Oświęcimia, które jako nastolatki pracowały w domach oficerów SS . Zgodnie z obowiązującym wówczas nazistowskim prawem młodzież po ukończeniu 14 lat była zobligowana do wykonywania wskazanej przez władze okupacyjne pracy.
„Dziewczyny w tym wieku kierowano więc do rodzin miejscowych Niemców, w tym przede wszystkim oficerów i podoficerów SS z załogi obozu, u których prały, gotowały, robiły zakupy, szorowały podłogi i zajmowały się dziećmi” - zauważył Piotr Setkiewicz.
W książce znalazły się też prywatne fotografie esesmanów, ich żon i dzieci . Zamieszczono w niej też niemieckie plany budowlane domów, w których zamieszkiwali esesmani, w tym dokładny opis domu komendanta Hoessa ze szczegółowym opisem mebli i wyposażenia.
Publikacja dostępna jest w księgarni internetowej Muzeum Auschwitz oraz w punktach sprzedaży na terenie muzeum.
(Marek Mędela)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
16:57
Unia Tarnów ponownie z negatywną rekomendacją na jazdę w wyższej lidze
-
16:30
Osa – owadzi nerwus i narwaniec
-
16:02
Czy Masza Potocka podporządkuje się decyzji prezydenta Krakowa? Dyrektorka MOCAK-u odpowiada
-
15:51
„Ludzie zamieniają staruszki na szczeniaki, to łamie serce”. KTOZ zaprasza na koncert "Granie na szczekanie"!
-
15:22
Zapomniana ulica w Krynicy-Zdroju: bez chodników, oświetlenia, kanalizacji i wodociągu
-
15:13
KOD MISTRZÓW: Freda Leniewicz
-
15:08
Łukasz Gibała: Mamy w Krakowie monowładzę
-
14:53
Joga w Strefie Klocków dla rodzin z małymi dziećmi
-
14:40
„Ludzie zamieniają staruszki na szczeniaki, to łamie serce”. KTOZ zaprasza na koncert "Granie na szczekanie"!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze