Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Niezwykłe portrety oprawców z Auschwitz

  • Kraków
  • date_range Środa, 2013.01.30 13:42 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:53 )
"Życie prywatne esesmanów w Auschwitz" to nowa publikacja oświęcimskiego muzeum. W książce sportretowano 22 oprawców z Auschwitz: od komendanta obozu, po szoferów i wartowników. Autorkami relacji są mieszkanki Oświęcimia, które podczas wojny pracowały w domach oficerów SS.

Fot. auschwitz.org.pl



Książka jest spojrzeniem na sprawców zbrodni popełnionych w obozie Auschwitz z zaskakującej perspektywy. Zawiera wybór relacji młodziutkich Polek, które podczas wojny pracowały przymusowo w domach oficerów i podoficerów SS z załogi niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

fot. Muzeum Auschwitz
"Życie prywatne esesmanów w Auschwitz” to portret 22 esesmanów i ich rodzin: od komendanta obozu Rudolfa Hoessa , jego zastępcy Karla Fritzscha , lekarzy odpowiedzialnych za selekcje deportowanych do obozu Żydów na rampie, aż po niższych stopniem esesmanów — wartowników i szoferów. Relacje wybrał i opatrzył wstępem oraz przypisami dr Piotr Setkiewicz, historyk Muzeum Auschwitz.
Autorkami relacji — barwnych opisów życia rodzinnego oraz stosunków panujących w domach esesmanów — są mieszkanki Oświęcimia, które jako nastolatki pracowały w domach oficerów SS . Zgodnie z obowiązującym wówczas nazistowskim prawem młodzież po ukończeniu 14 lat była zobligowana do wykonywania wskazanej przez władze okupacyjne pracy.
„Dziewczyny w tym wieku kierowano więc do rodzin miejscowych Niemców, w tym przede wszystkim oficerów i podoficerów SS z załogi obozu, u których prały, gotowały, robiły zakupy, szorowały podłogi i zajmowały się dziećmi” - zauważył Piotr Setkiewicz.
W książce znalazły się też prywatne fotografie esesmanów, ich żon i dzieci . Zamieszczono w niej też niemieckie plany budowlane domów, w których zamieszkiwali esesmani, w tym dokładny opis domu komendanta Hoessa ze szczegółowym opisem mebli i wyposażenia.
Publikacja dostępna jest w księgarni internetowej Muzeum Auschwitz oraz w punktach sprzedaży na terenie muzeum.
(Marek Mędela)
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię