Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Nietoty" nagrodzone na Festiwalu Dwa Teatry!

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2014.06.16 17:21 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:32 )
Słuchowisko Radia Kraków "Nietoty" zostało wyróżnione za scenariusz napisany przez Sebastiana Majewskiego, dyrektora artystycznego Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Sebastian Majewski i Jan Klata podczas prac nad słuchowiskiem "Nietoty"

Posłuchaj : Prezes Radia Kraków Marcin Pulit odbiera nagrodę w imieniu Sebastiana Majewskiego
Nietoty - trwają prace nad słuchowiskiem w reżyserii Jana Klaty
Komiks inspirowany słuchowiskiem "Nietoty"


Podczas Festiwalu Dwa Teatry co roku rywalizują najlepsze spektakle telewizyjne i słuchowiska radiowe. To najważniejszy ogólnopolski przegląd artystycznej twórczości radiowej i telewizyjnej. W tym roku, najlepsze słuchowiska oceniali: Elżbieta Pleszkun - Olejniczakowa, Danuta Stenka, Tadeusz Dąbrowski, Jerzy Gruza i Edward Pałłasz.


Sebastian Majewski jest absolwentem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (kierunek reżyseria). Studiował także historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez kilka lat związany był z Teatrem Wierszalin Piotra Tomaszuka w Supraślu. Tam też zadebiutował inscenizacją książki Olgi Tokarczuk "Prawiek i inne czasy". Realizował również spektakle dla Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, Teatru Miejskiego w Gliwicach, Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu .

Jest założycielem awangardowej formacji Scena Witkacego.wro, uznawanej za najbardziej oryginalny zespół teatralny Wrocławia. Wraz z Janem Klatą zrealizował głośne przedstawienie Transfer! we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, Sprawę Dantona w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz Trylogię w Starym Teatrze w Krakowie. Poza współpracą dramaturgiczną z Janem Klatą, tłumaczy teksty pisane dla Sceny Witkacego.wro przez drezdeńskiego dramaturga Andreasa Pilgrima .

Od 1 lipca 2008 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Obecnie pełni funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Artystycznych Narodowego Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Podczas festiwalu Dwa Teatry wielokrotnie nagradzano słuchowiska zrealizowane w Radiu Kraków. Do tej pory w konkursie nagrodzono między innymi Romanę Bobrowską za słuchowisko Tomasza Stokowskiego „Szach – mat”, Krzysztofa Globisza za kreację postaci o kryptonimie Ktoś (w słuchowisku Szach – mat) i Sonie Bohosiewicz za rolę Żony w słuchowisku "Ich czworo" ,w reżyserii Jerzego Stuhra.

W 2005 roku nagroda aktorska za rolę męską trafiła do Jerzego Treli, za kreację Ericha Honeckera w słuchowisku "Chrystus z Löbetal" w reżyserii Romany Bobrowskiej. Rok później nagroda aktorska za rolę kobiecą trafia do Marii Kościałkowskiej, która wcieliła się w postać Lachesis w słuchowisku "Mojry". W 2013 roku doceniono Krzysztofa Orzechowskiego, za rolę Narratora w słuchowisku "Wesele" według dramatu autorstwa Stanisława Wyspiańskiego, w reżyserii Andrzeja Seweryna.

NIETOTY

Słuchowisko Radia Kraków, choć zostało zainspirowane faktami historycznymi, nie jest dokumentem. To rodzaj politycznej groteski, w której autentyczne wydarzenia
i postaci stają się pretekstem do stworzenia fantastycznej, momentami surrealistycznej opowieści.
- mówił Majewski.


Bohaterami słuchowiska są Witalis Wieder (Roman Gancarczyk), najmniej znany z inicjatorów i ideologów Goralenvolk, Włodzimierz Ilicz Lenin (Adam Nawojczyk) oraz tajemnicza Wolna Elektrona (Katarzyna Krzanowska), która umożliwi bohaterom swobodne przemieszczanie się w czasie i przestrzeni.

„Nietoty” to jednak nie tylko słuchowisko, ale także niezwykła opowieść wizualna oparta na tekście Sebastiana Majewskiego. Jej autorem i autorem oprawy graficznej słuchowiska jest jeden z najzdolniejszych młodych krakowskich artystów, twórca eksperymentalnych komiksów Kuba Woynarowski.



Tekst słuchowiska jest bardzo metaforyczny, posługuje się abstrakcyjnymi figurami, językiem symboli
- mówi Woynarowski — Starałem się wykorzystywać te symbole na poziomie wizualnym i odnieść się do ikonosfery związanej z jednej strony z Podhalem, z drugiej strony z nazizmem. Konkretna historyczna sytuacja została wyniesiona na poziom uniwersalny i tak też będę chciał to podkreślić w swoim komiksie.


RECENZJA Łukasza Drewniaka


Klata z Majewskim tworzą seans dźwiękowy na pograniczu magii i performensu, opowiadają w nim historię alternatywną, ukazując losy polskich zdrajców po nieprzegranej przez hitlerowców wojnie. Mamy do czynienia jakby z transmisją z górskiej przełęczy, w odbiornikach radiowych huczy wicher a powieszony na haku nad przepaścią dynda sobie Witalis Wieder, trzeci obok Szadkowskiego i Krzeptowskiego przywódca „gockich górali”, flirtujących z Hansem Frankiem i III Rzeszą. "Nietoty" - recenzja Łukasza Drewniaka

Projekt plakatu słuchowiska zrealizował Kuba Woynarowski - absolwent Wydziału Grafiki ASP w Krakowie i wykładowca w Pracowni Rysunku Narracyjnego w ASP, niezależny kurator, twórca książek, animacji i eksperymentalnych komiksów, artysta, który wraz z Instytutem Architektury wygrał właśnie konkurs na Polski Pawilon na przyszłorocznym Biennale Architektury w Wenecji .

E. Ziembla: "Nietoty" to nie jest prawdziwy dokument

Na tym jednak nie koniec - Kuba Woynarowski narysował dla nas komiks, inspirowany treścią słuchowiska "Nietoty".

Jan Klata reżyseruje słuchowisko "Nietoty" w Radiu Kraków
Komiks inspirowany słuchowiskiem "Nietoty"

Zobacz także film z nagrania słuchowiska:






Małgorzata Nieciecka/RADIO KRAKÓW

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię