Prof. Juchnowicz był wybitnym działaczem społecznym, współtwórcą i wieloletnim prezesem Polskiego Towarzystwa Ekologicznego, żołnierzem AK, uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu.

- Była to postać wybitna, ostatni budowniczy Nowej Huty, który nadał jej kształt. To był współpracownik pierwszego projektanta, Ptaszyckiego, który był autorem wielkich i malych budowli, a profesor Juchnowicz zapisal się tym, że zaczął projektować dalszą część Nowej Huty, która przeszła linię Bieńczyckiej, gdzie powstały duże bloki, które do dzis funkcjonują  -  mówi Sławomir Pietrzyk, dziennikarz Tygodnika Nowohuckiego.

Stanisław Juchnowicz urodził się 10 czerwca 1923 r. w Lidzie w ówczesnym województwie nowogródzkim. Studia architektoniczne realizował na trzech uczelniach technicznych: Politechnice Lwowskiej, Akademii Górniczej w Krakowie, Politechnice Gdańskiej, gdzie na Wydziale Architektury uzyskał dyplom magistra inżyniera architekta.

W roku 1954 rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w Katedrze Urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Z uczelnią tą był związany przez całe życie zawodowe, pełniąc tam wiele funkcji, w tym dziekana Wydziału Architektury a latach 1984-1987). Założył na krakowskiej uczelni Ośrodek Kształcenia Urbanistów dla Krajów Rozwijających się. Był jego dyrektorem, a od 2005 r. przewodniczącym Rady Naukowej Ośrodka przekształconego potem w Międzynarodowe Centrum Kształcenia PK. W 1991 r. zorganizował na Wydziale Architektury PK Instytut Projektowania Miasta i Regionów i został jego pierwszym dyrektorem. Kierował Instytutem przez kilka lat.

Prof. Juchnowicz był członkiem zespołu, który przygotowywał założenia urbanistyczne Nowej Huty. Projektował również centrum Łodzi i gmach frontowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Był autorem licznych inicjatyw i projektów w Krakowie.

Podczas pracy na Uniwersytecie im. Ahmadu Bello w Zarii (Nigeria) organizował Wydział Urbanistyki i Planowania Regionalnego i kierował nim w latach 1973-1981. Opracował plany rozbudowy czterech miast w Nigerii, a także przygotował projekt koncepcyjny stolicy tego kraju – Abudży.

Został wyróżniony wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą Miasta Krakowa w dziedzinie nauki i techniki oraz odznaczeniami państwowymi i branżowymi. W listopadzie 2013 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

 

 

Magdalena Zbylut-Wiśniewska/PAP/bp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.