"Zgodnie z przeprowadzoną analizą i zebranymi przez Gminę Miejską Kraków danymi zainteresowanie udziałem w akcji badań przesiewowych w kierunku ustalenia przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 wyraziło blisko 11 tys. pracowników zatrudnionych w samorządowych żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych" – powiedziała we wtorek PAP dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK Elżbieta Kois-Żurek.
Miasto jednak rezygnuje z organizacji akcji tych testów w pierwotnym kształcie z uwagi na rządową decyzję o szczepieniach nauczycieli i personelu żłobków, z których w pierwszej kolejności skorzystają właśnie m.in. nauczyciele wychowania przedszkolnego, pracownicy żłobków, klubów dziecięcych oraz nauczyciele klas I-III szkół podstawowych.
"Badania przesiewowe na obecność przeciwciał u osób, które zostaną zaszczepione, są bezzasadne i niecelowe" – oceniła Kois-Żurek.
Jak podkreśliła, miasto na bieżąco śledzi informacje na temat przebiegu rejestracji i szczepień kadry pedagogicznej uprawnionej do skorzystania ze szczepienia.
"W razie nieobjęcia przez administrację rządową w obecnej akcji szczepień wszystkich osób zatrudnionych w szkołach Gmina Miejska Kraków planuje przeprowadzenie akcji badań przesiewowych w stosunku do osób, których szczepienie nie będzie obejmowało" – zadeklarowała dyrektor.
W styczniu radni klubu Przyjazny Kraków zlecili przeprowadzenie badania na przeciwciała SARS-CoV-2 wśród 100 nauczycieli w sześciu krakowskich placówkach. Nauczyciele przed przystąpieniem do testów nie wiedzieli, czy mieli wcześniej koronawirusa. Niemal 50 proc. przebadanych nauczycieli miało już przeciwciała koronawirusa, co oznacza, że przeszli COVID-19 i uzyskali odporność.
"Na wniosek klubu Przyjazny Kraków podjąłem decyzję, by zbadać wszystkich nauczycieli i opiekunów w żłobkach i przedszkolach, czy mają już przeciwciała. Dzięki temu będą wiedzieć, czy mogą normalnie funkcjonować" – mówił w styczniu prezydent miasta. Podkreślił, że dzięki testom nauczyciele i rodzice będą się czuli spokojniejsi, bezpieczniejsi. Udział w testach jest dobrowolny.
PAP/sp
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.