Jak poinformowało Muzeum Krakowa, elementy szopki AI, którą autor stworzył z użyciem sztucznej inteligencji, są skopiowane z konstrukcji z... 2015 roku. Dzieło, które brało udział w 73. Konkursie Szopek Krakowskich, jest obecnie własnością Muzeum Krakowa. Autor tegorocznej szopki OFF nie uzyskał żadnej zgody instytucji oraz autorki szopki posiadającej prawa autorskie na wykorzystanie i przetworzenie wizerunku dzieła.
"W związku z uprawdopodobnionym naruszeniem praw autorskich nie możemy zaprezentować na pokonkursowej wystawie szopek krakowskich wizerunku dzieła innego artysty, przetworzonego na potrzeby nowej pracy, bez uprzedniej zgody autora pierwotnej szopki. Taka sytuacja mogłaby narazić Muzeum Krakowa – jako organizatora konkursu i wystawy pokonkursowej – na konsekwencje prawne oraz finansowe" – czytamy w oświadczeniu Muzeum Krakowa.
Zgłoszenie tej szopki OFF do konkursu jest też niezgodne z regulaminem, ponieważ nie można zgłaszać do konkursu szopek, które już brały w nim udział.
Nieprawdziwa jest też informacja, że była to pierwsza szopka zgłoszona do Konkursu Szopek Krakowskich wykonana w technologii AI. Taka praca pojawiła się w kategorii OFF już w zeszłym roku. Ze względu na naruszenie praw autorskich szopka została już usunięta z została już usunięta z otwartej w poniedziałek wystawy pokonkursowej.