Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Muzeum Podgórza - placówka, którą stworzyli mieszkańcy

  • Kraków
  • date_range Środa, 2018.04.25 15:13 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:28 )
Już 26 kwietnia otwarcie Muzeum Historii Podgórza. W dawnym Zajeździe pod św. Benedyktem w Krakowie u zbiegu ulic Powstańców Wielkopolskich i Wielickiej trwają ostatnie prace nad główną wystawą opowiadającą dzieje tej dzielnicy od samych jej początków. Na wystawie zebrane są zdjęcia, pamiątki podarowane przez mieszkańców Krakowa oraz ich opowieści.

Fot. Katarzyna Maciejczyk

"Ekspozycja może zaskoczyć nawet rdzennych podgórzan, którzy zresztą sami upominali się o stworzenie placówki. Ono nie powstało decyzją Rady Miasta, to mieszkańcy starali się o jego założenie" - mówi Radiu Kraków Katarzyna Bury, dyrektor nowego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Kolejne sale wystawiennicze prowadzą zwiedzającego od czasów kolonizacji prawej strony Wisły aż do czasów współczesnych. Liczba zebranych eksponatów jest imponująca, a pracownicy muzeum zapowiadają, że wystawa będzie powiększana, ponieważ nadal przysyłane są przez mieszkańców pamiątki i historie. "Każdy z eksponatów jest cenny, bo wiążą się z sentymentem mieszkańców. Możemy np. zobaczyć zegarek znaleziony w kamieniołomie Libana lub wagę do kromek chleba z obozu jeńców radzieckich" - wymienia dyrektor placówki. W gablotach zobaczymy też to, co znaleziono na strychach i w zapomnianych szufladach. "Jedną z pamiątek znaleźliśmy w czasie remontu. Podczas wykuwania ścian wyskoczyła butelka po wódce, która się rozbiła. W środku były zawiniątka, papierki z zapiskami z 1943 r. Pisali je robotnicy, którzy pod przymusem remontowali zajazd na potrzeby gestapowskiego więzienia. Wymienili swoje imiona, nazwiska i dodali, że są niewinni" - mówi Melania Tutak - z Muzeum Historii Podgórza.

"To miejsce, gdzie tylko połowa przestrzeni wystawienniczej jest przeznaczona na wystawę stałą. Pozostała jest przeznaczona na to, by tutaj mogły swą historię prezentować społeczności, które żyją własnym fenomenem: Bieżanów, Rżąka, Jugowice... Wszystkim lokalnościom prawobrzeżnego Krakowa, które chcą dopisywać swoje kreski do tej historii" - dodaje Michał Niezabitowski, dyrektor MHMK.

Fot. K. Maciejczyk

Muzeum będzie czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 9:30 a 17. Z okazji inauguracji działania oddziału od piątku przez cały weekend muzeum można zwiedzać za darmo. Na weekend otwarcia przewidziane są też dodatkowe atrakcje - miedzy innymi koncert uczniów szkoły muzycznej i spektakl teatru KTO na Rynku Podgórskim pod tytułem "Vivat Podgórze".

Szczegóły na stronie internetowej www.mhk.pl

 

 

(Katarzyna Maciejczyk/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię