Mieszkańcy bloków sąsiadujących z betonowymi, sięgającymi drugiego piętra ścianami, nie gryzą się w język i nazywają je murami więziennymi. Twierdzą, że nikt wcześniej z nimi nie konsultował ich montażu. Jak mówią, była mowa o 4 metrach, ale nie z betonu! Wygląda to jak w więzieniu i brakuje tylko drutu kolczastego...
Urzędnicy miejscy przekonują, że za postawienie betonowych ścian odpowiada wykonawca. Jednocześnie jak mówi Jan Machowski z Zarządu Inwestycji Miejskich, ściana w przyszłości ma się zazielenić. Teren ma być uporządkowany, nasadzona roślinność a część ekranów będzie obsadzona bluszczem.
Pomysł ten krytykuje pan Łukasz, mieszkaniec bloku przy ulicy Fieldorfa Nila – z okien jego mieszkania widać teraz tylko betonową ścianę. Posadzony bluszcz rosnąć będzie długo, o ile wyrośnie, bo po drugiej stronie muru powstanie parking, czyli kolejna betonowa pustynia, od której będzie biło ciepło prosto na betonowy mur.
Mieszkańcy już teraz zbierają podpisy, żeby betonowe ściany jak najszybciej zdemontować. Popierają ich w tym radni. Podkreślają, że ich celem nie jest zablokowanie inwestycji, ale zamianę ekranów na przezroczyste.
Sami urzędnicy nie wykluczają, że tym razem przychylą się do próśb mieszkańców. Poprosili o weryfikacje materiałów, z których mur został zrobiony, ich lokalizacji, a także rozważenia dodatkowych nasadzeń pnączy.
Nie udało nam się jednak dowiedzieć, kto zapłaci za wymianę ekranów akustycznych – o ile do niej w ogóle dojdzie. Miasto, czy wykonawca. Ich montaż na całej długości trasy to koszt 15 milionów złotych.
Czasu na demontaż betonowych ścian nie ma zbyt dużo. Linia Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej może zostać uruchomiona już w wakacje. Cała inwestycja ma się zakończyć do końca tego roku.
- A
- A
- A
"Mury jak w więzieniu". Mieszkańcy Krakowa sprzeciwiają się montażowi kontrowersyjnych ekranów akustycznych
Od kilku dni przy skrzyżowaniu ulic Bratysławskiej, Wybickiego i Doktora Twardego oraz na ulicy Fieldorfa Nila i Opolskiej pojawiają się kolejne ekrany akustyczne. To wszystko w ramach budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej. Ekrany zanim zaczęły chronić przed nadmiernym hałasem, to wzbudziły kontrowersje. Okazało się, że są to wielkie betonowe ściany, wysokie na ponad pięć metrów, montowane na wprost okien mieszkańców tamtejszych bloków.
crop_free
1
/ 4
Autor:
Bartłomiej Ziaja
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:05
Prawa zwierząt? Potrzebujemy ochrony sentientów!
-
21:58
Święto Kwitnących Sadów w Łososinie dolnej z pokazami lotniczymi
-
21:33
Wcale w zębach trzeszczeć nie musi. Wielka Zakopiańska Majówka na bacówce u Andrzeja Klusia
-
21:32
Od początku majówki zatrzymano 950 nietrzeźwych kierowców
-
20:25
Radłów: ucieczka przed policją skończyła się dla motocyklisty w szpitalu
-
20:02
Koszmar Puszczy Niepołomice w Poznaniu
-
20:01
Jak spojrzeć na Krupówki nieco inaczej? „Warto temu miejscu dobrze życzyć”
-
19:13
Abp Jędraszewski na Wawelu: miłość Polski polega na pragnieniu posiadania dzieci
-
18:21
Kolejki do wozów konnych nad Morskie Oko. "Elektryki" mało popularne
-
17:45
Pijanego kierowcę gonił jeden ze świadków. 38-latek został złapany
-
17:07
Andrzej Duda w Święto Konstytucji 3 Maja zaapelował o udział w wyborach prezydenckich
-
16:36
Wiosna przyszła na całego. W Krakowie działają już pitniki i tężnie solankowe
-
16:04
Uroczystości 3 Maja w Tarnowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze