- A
- A
- A
Mural inspirowany twórczością Stanisława Lema ozdobi Galerię Krakowską
Projekt krakowskiego artysty Marcina Czai zwyciężył w konkursie na mural, inspirowany twórczością Stanisława Lema. Praca znajdzie się na ścianie Galerii Krakowskiej. Ogłoszenie wyników nastąpiło we wtorek w kinie Kijów. Centrum, podczas obchodów 96. rocznicy urodzin pisarza.Laureat, który pokonał blisko 60 rywali - oprócz możliwości zobaczenia swojej pracy na ścianie - otrzyma nagrodę w wysokości 15 tys. zł.
Jeśli pogoda dopisze, mural pojawi się na ścianie galerii na przełomie września i października tego roku.
„Wybraliśmy projekt, który dosłownie i w przenośni rozświetli północną elewację budynku" - powiedział dyrektor artystyczny konkursu Artur Wabik. Przyznał też, że wybór laureata nie był decyzją jednogłośną. „Jestem przekonany, że zrealizowany na podstawie zwycięskiego projektu mural swoją kolorystyką i futurystycznymi akcentami znakomicie wpisze się w proces rewitalizacji tkanki miejskiej przy ul. Pawiej" - dodał.
Praca Marcina Czai przedstawia kolorowy, rozświetlony pokój pełen przedmiotów i stworów rodem z książek Stanisława Lema.
Marcin Czaja jest absolwentem Wydziału Malarstwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zajmuje się także rysunkiem i grafiką projektową.
„Chociaż mural wydaje się skomplikowany ze względu na liczbę szczegółów, które można w nim dostrzec, to jestem przekonany, że widać w nim czytelne odniesienia do twórczości Stanisława Lema, znane choćby z +Cyberiady+ czy +Bajek robotów+" - tłumaczył laureat konkursu.
Jak wyjaśnił, w projekcie chciał się odwołać też do dorobku do Daniela Mroza, który ilustrował pierwsze wydania powieści krakowskiego futurologa. „Myślę, że temu rysownikowi, jako jednemu z nielicznych artystów, udało się wniknąć w styl pisarski Stanisława Lema i bardzo dobrze oddać klimat jego prozy w ilustracji" - ocenił Marcin Czaja.
Na literacką zawartość projektu zwrócił uwagę Robert Piaskowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego, jeden z członków jury konkursowego.
„Wybraliśmy obraz, w którym równie ważne jak treść czy barwa są konteksty, w których z łatwością można doszukać się surrealizmu czy groteskowości, znanej z utworów Stanisława Lema. Ten projekt to świetny przykład tego, w jaki sposób Kraków Miasto Literatury UNESCO upamiętnia jednego ze swych najwybitniejszych twórców" - powiedział.
Mural pojawi się na północnej elewacji Galerii Krakowskiej, bezpośrednio nad rampą załadunkową. Mierząca blisko 850 m kw. ściana jest świetnie widoczna nie tylko z wjazdu na parking galerii, ale także peronów krakowskiego dworca kolejowego.
Pomysłodawcą i mecenasem konkursu była firma Skanska; inicjatywa powstała w ramach współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym (KBF), Fundacją Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla i Galerią Krakowską.
Nowy mural będzie jednym z elementów wieloletniego programu działań kulturalno-edukacyjnych „Lem 2021", realizowanego przez KBF w związku z przypadającą na 2021 rok setną rocznicą urodzin pisarza.
We wtorek 12 września przypadała 96. rocznica urodzin Lema. Z tej okazji w Krakowie od kilku dni odbywały się różnorodne imprezy. W programie wtorkowych obchodów, oprócz ogłoszenia wyników konkursu na mural inspirowany Lemem, znalazła się promocja książki "Lem. Życie nie z tej ziemi" i pokaz filmu "Autor Solaris" z 2016 r. w reż. Borysa Lankosza, a także debata z udziałem Wojciecha Orlińskiego i Borysa Lankosza.
PAP/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
09:57
Kopalnia Soli w Wieliczce z nową atrakcją. Trzeba się pospieszyć, żeby to zobaczyć
-
09:26
Schron pod inwestycją De Niro w Krakowie. Powstaje miejsce dla ponad 1000 osób
-
08:43
Wieczysta o awans, Bruk-Bet o honor
-
08:15
35 lat Straży Miejskiej w Krakowie. Profilaktyka to nie tylko interwencje, ale codzienna praca z dziećmi i młodzieżą
-
07:35
Wystawa rysunków Zdzisława Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury
-
07:22
Programista z Krakowa buduje historię Polski z klocków Lego
-
19:03
Tragiczne odkrycie w Oświęcimiu. Dwie osoby nie żyją
-
19:00
Koniec zwycięskiej passy Puszczy. Żubry dzielą się punktami ze Śląskiem Wrocław
-
18:30
"Choroba nie zmienia mojego sposobu tworzenia". Artystka o doświadczeniu schizofrenii
-
18:15
Kibice Unii Tarnów protestują. "Wyrządzono nam ogromną krzywdę"
-
16:55
Cracovia wreszcie wygrała na własnym stadionie
-
16:20
Wisła Kraków zgubiła punkty
-
15:43
Protest przed schroniskiem w Nowym Targu. Aktywiści zarzucają nieprawidłowości
-
13:47
Bluzy i koszulki z nadrukiem dla spawaczy - komfort i styl
-
13:45
Cracovia z wygraną. Wisła na remis.
-
13:13
Naczelna Izba Aptekarska: po awarii system wraca do działania
-
12:28
Coraz bliżej zakończenia sezonu narciarskiego
-
11:19
„Prawda jest gdzieś tam”. „Archiwum X” i filozofia ukryta w kultowym serialu
-
11:12
Adam Kwaśny - Raport z Kuby
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze