Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha mieści się w gmachu nad Wisłą zaprojektowanym przez uznanego japońskiego architekta Arata Isozaki. Pomysłodawcą i fundatorem instytucji był Andrzej Wajda. Do 2004 r. placówka była oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie, a od tego czasu jest samodzielną instytucją, nad którą nadzór sprawuje minister kultury. W 2007 r. nazwę Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zamieniono na Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
„To jest piękne muzeum, piękna architektura wpisana w miejsce nad Wisłą, z widokiem na Wawel, ale także bardzo funkcjonalna. Architektura, która oczywiście w związku z autorem nawiązuje do architektury japońskiej” - wskazywał szef resortu kultury.
Jak podkreślił, Manggha to muzeum szczególne, które „z jednej strony jest związane z kulturą Japonii, ale z drugiej strony prezentuje twórczość artystów wybitnych, osobnych, którzy bezpośrednio albo bardzo pośrednio nawiązywali do tego, co jest znane z Azji czy filozofii japońskiej”.
„To miejsce, które jest związane z kulturą japońską poszerza swoją ofertę i prezentuje bardzo ciekawe wystawy” - dodał minister kultury.
Podczas swojej wizyty Gliński zwiedził najnowsze wystawy prezentowane obecnie w krakowskiej placówce, m.in.: "Tatry. Wróblewski. Karłowicz. Wyczółkowski" oraz "Z japońskiej kolekcji Feliksa Mangghi Jasieńskiego. Fudżi i inne góry". Obejrzał też ekspozycję poświęconą wybitnemu polskiemu kompozytorowi Janowi A.P. Kaczmarkowi.
Odnosząc się do pierwszej z wystaw Gliński zauważył, że pokazuje ona obrazy, grafiki i zdjęcia autorstwa bardzo różnych postaci - dwóch malarzy i kompozytora, których wspólnym mianownikiem są Tatry. „Wystawa robi olbrzymie wrażenie - wszystkich zapraszam i polecam” - podsumował szef resortu kultury.
Wystawa "Tatry. Wróblewski. Karłowicz. Wyczółkowski" jest prezentowana od czwartku. Jak tłumaczą jej kuratorzy oraz aranżerowie: Anna Król, Magdalena Ziółkowska, Wojciech Grzybała, ekspozycja zbudowana wokół oryginalnego, czarno-białego Cyklu górskiego Andrzeja Wróblewskiego. Towarzyszą mu grafiki Leona Wyczółkowskiego, inspirowane japońskimi drzeworytami barwnymi ukiyo-e (obrazy przepływającego, przemijającego świata), oraz tatrzańskie fotografie Mieczysława Karłowicza, kompozytora, taternika i fotografa.
„To, co łączy tych tak różnych twórców, to przede wszystkim widzenie Tatr, wynikające z przeżycia i doświadczenia wędrówki, wspinaczki, oraz niezwykła umiejętność przełożenia na język wizualny tak – zdawałoby się – nieprzekładalnych doznań. Wróblewskiego i Karłowicza zbliża także przedwczesna, tragiczna i bezsensowna śmierć w górach” - wskazują autorzy.
Ekspozycję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Z kolei "Z japońskiej kolekcji Feliksa Mangghi Jasieńskiego. Fudżi i inne góry" jest drugą z serii wystaw prezentujących japoński zbiór Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego (1861–1929), jednego z największych polskich kolekcjonerów i mecenasów sztuki. Jej tematem jest Fudżi, a także inne japońskie góry oraz wodospady.
- A
- A
- A
Minister Piotr Gliński w Muzeum Manggha: to muzeum szczególne, związane z kulturą japońską
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie to muzeum szczególne, które z jednej strony jest związane z kulturą Japonii, a z drugiej strony prezentuje twórczość wybitnych artystów do niej nawiązujących – mówił w piątek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.Najnowsze
-
22:51
Czterech chętnych, jedno miejsce. TRANSMISJA BARAŻY
-
18:16
Michał Drewnicki gościem Wojciecha Jakubowskiego
-
18:12
Śmiertelny skok do wody w nowo otwartym parku Zakrzówek
-
18:06
Michał Drewnicki: "Program, który mało kto ogląda nadal będzie emitowany za pieniądze podatników"
-
17:46
Sąd nadal nie wie co zrobić ze sprawą byłego prezydenta Tarnowa R. Ścigały
-
17:24
Podsumowanie 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
-
17:20
79. rocznica śmierci Józefa Becka
-
16:44
Wiemy, jak będą wygladać medale Igrzysk Europejskich
-
16:08
S7 Moczydło Miechów - ćwiczenia straży pożarnej
-
16:05
Rzeczniczka pogotowia: świadek odgrywa kluczową rolę w łańcuchu przeżycia
-
15:52
Jacek Zieliński na dłużej w Cracovii
-
15:50
Nowy trener tarnowskich szczypiornistów
-
15:30
Podsumowanie 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
-
15:15
Dni otwarte w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka”
-
14:47
Myślenice: czuły nos policyjnego owczarka doprowadził do zatrzymania sprawcy włamania
-
14:24
Krasne-Lasocice i Słupia objęte strefą zagrożenia w związku z wystąpieniem ptasiej grypy
-
09:10
Złoty pociąg, tajemnice medycyny i mała Lotta. Alfabet 4.6.23
-
15:30
Przystanek Kultura na żywo z 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
-
14:14
"Duch wieje tam gdzie chce" - zesłanie Ducha Świetego
-
20:46
Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze