- A
- A
- A
Maria Dąbrowska - Majewska i Adam Strzembosz laureatami medalu św. Jerzego
Działaczka społeczna Maria Dąbrowska - Majewska oraz profesor Adam Strzembosz - pierwszy prezes Sądu Najwyższego zostali tegorocznymi laureatami medalu świętego Jerzego nadawanego co roku przez Tygodnik Powszechny. Kapituła pod przewodnictwem ks. Adama Bonieckiego przyznaje medale za zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym.Maria Dąbrowska - Majewska została nagrodzona za akcję "Książki w pudle" zajmującej się zbiórką książek przekazywanych do więziennych bibliotek:
Ja bym bez tej nagrody też to robiła. Ta nagroda jest dla mnie takim Noblem, że ktoś to zauważył, że jest jakaś ogromna grupa ludzi, którzy stoją za nami w tramwaju, razem z nami kupują chleb a my nie mamy takiej świadomości, że oni kiedyś siedzieli. Ich eliminujemy, myśląc, że ich nie ma, a przecież oni są. To nas dotyczy i to, że się ich dzięki mnie zauważy, to jest dla mnie duża sprawa.
Maria Dąbrowska-Majewska i profesor Adam Strzembosz zostali laureatami "Medalu św. Jerzego" - honorowej nagrody przyznawanej przez Tygodnik Powszechny od 1993 r. Uroczystość odbyła się w sobotę, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.
W tym roku Medal św. Jerzego przyznano dwóm laureatom, za "walkę ze smokiem nieczułości".
Jak czytamy w Tygodniku Powszechnym - otrzymała go Maria Dąbrowska-Majewska "za troskę i pomoc tym, którym została wymierzona sprawiedliwość, lecz przecież nie zostały im odebrane godność i człowieczeństwo" oraz profesor Adam Strzembosz "za prawość i konsekwentną obronę rządów prawa. Za odwagę obywatelskiego sprzeciwu w czasach próby".
Maria Dąbrowska-Majewska od wielu lat pomaga więźniom, okazuje im pełna empatii troskę i niesie pociechę poprzez słowo – osobiste spotkania i literaturę - jest, bowiem inicjatorką programu "Książki w pudle" i co roku przekazuje więźniom tysiące książek pozyskiwanych za darmo od ludzi. To także prezeska "Fundacji Zmiana", która zajmuje się zbieraniem książek do bibliotek w zakładach karnych. Dąbrowska-Zalewska stworzyła także program "Powrót na prostą", dla osób z wyrokami więzienia powyżej 15 lat oraz zajmuje się grupą więźniów skazanych na dożywocie.
W swojej laudacji, w trakcie gali rozdania medali św. Jerzego, Anna Goc zacytowała słowa laureatki: "Jak długo nosimy w pamięci tych co zniknęli z naszego świata? O ilu z nich wolelibyśmy zapomnieć?"
"Pani wciąż przynosi więźniom nowe książki - od wszystkich, którzy chcą je ofiarować: od znajomych, od organizacji, od wydawców i od kibiców Legii. Wciąż ustawia w więzieniu stołki w rzędy, składa obrusy, aby było trochę jak w domu. Spotyka się z więźniami, nie osądza już raz osądzonych, jest blisko tych, od których odwrócili się inni i wierzy w tych, którzy zwątpili w siebie. Pokazuje skazanym zdjęcia ich podwórek i domów. Aktualizuje im świat - daje nadzieje (o czym mówią sami skazani) i poczucie, że na drugiej stronie – na którą wielu z nich już nigdy nie wróci - ktoś czeka" - powiedziała Goc.
Drugi z laureatów Medalu św. Jerzego, prof. Adam Strzembosz, to nestor polskich prawników - były przewodniczący Trybunału Stanu i Prezes Sądu Najwyższego w latach 1990-98, członek prezydium Komisji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność oraz członek - delegat Krajowej Komisji Rewizyjnej NSZZ "Solidarność" w Gdańsku.
Podczas uroczystej gali wręczenia medali - były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego", ks. Adam Boniecki podkreślił w swej laudacji liczne zasługi profesora Adama Strzembosza oraz to, że zawsze kierował się dużą odpornością i wytrwałością, oraz odwagą cywilną. Boniecki przypomniał słowa jakimi charakteryzował go przed laty Andrzej Kern: "Pana życie świadczy o tym, że warto służyć celom najwyższym, rezygnować czasem z kariery, a czasami żyć w warunkach trudnych – taka jest historia człowieka walczącego o praworządność". Ks. Boniecki przywołał też jedną z wypowiedzi o Strzemboszu, jaka padła podczas rozmów przy okrągłym stole, gdy ktoś określił go jako "człowieka o stalowych pięściach w jedwabnych rękawiczkach".
Redakcja "Tygodnika Powszechnego" od 1993 r. przyznaje Medale św. Jerzego - honorową nagrodę za "zmaganie ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym". Na medalu wyryte są słowa Psalmu 37. w tłumaczeniu Marka Skwarnickiego: "Powierz Panu swą drogę, zaufaj Mu, a On sam będzie działał. On sprawi, że Twa sprawiedliwość zabłyśnie jak światło, a prawość Twoja jak blask południa".
Wśród poprzednich laureatów Medalu św. Jerzego byli m.in.: ks. Arkadiusz Nowak, Janina Ochojska, Jacek Kuroń, siostra Małgorzata Chmielewska, Marek Nowicki, Leszek Kołakowski, Vaclav Havel, Anna Dymna, ks. Andrzej Augustyński, Agnieszka Holland i ks. Michał Heller, Karol Modzelewski, Giusi Nicolini.
"Tygodnik Powszechny" - katolickie pismo społeczno-kulturalne, powstał w marcu 1945 r. z inicjatywy arcybiskupa metropolity krakowskiego Adama Stefana Sapiehy. W epoce PRL "TP" pozostawał w opozycji do komunistycznej władzy, promując jednocześnie wizję "katolicyzmu otwartego".
Medale świętego Jerzego przyznawane są przez Tygodnik Powszechny do 25 lat.
Joanna Orszulak/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:47
Szukasz jeszcze pomysłu na majówkę? Odwiedź mniej znane muzea Małopolski
-
20:15
Nie tylko Zakopane. Sądeckie uzdrowiska pełne turystów i atrakcji
-
19:55
Wisła nie wykorzystała swoich szans. Górą imienniczka z Płocka
-
19:43
Znikome zainteresowanie busami elektrycznymi do Morskiego Oka. Dyrekcja TPN: „Są dwa powody”
-
19:32
Nowy Dom Zdrojowy w Żegiestów-Zdrój ponownie otwarty
-
19:03
Majówka na wysokości – Jaworzyna Krynicka pełna odwiedzających
-
18:58
Kolorowe otwarcie parku wodnego w Krynicy-Zdroju – zabawa dla całych rodzin!
-
18:55
Wśród kwiatów... i historii. Dlaczego tak chętnie zwiedzamy to miejsce?
-
18:05
Giewont o wschodzie słońca? TPN przypomina: to teraz nielegalne!
-
17:52
Puchar Polski dla Legii Warszawa!
-
16:59
Zakopane - są miejsca, gdzie nie ma tłumów
-
16:46
W finale Pucharu Polski Legia walczy z Pogonią
-
13:30
Czarne dziury, ciemna materia i lot Uznańskiego. Fizyk wyjaśnia tajemnice kosmosu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze