Jak podkreślił prezydent Jacek Majchrowski, Kraków od wielu lat realizuje aktywną politykę mieszkaniową na różny sposób, m.in. kupując i remontując mieszkania, a także budując nowe. „Ten program, w który wchodzimy dzisiaj, jest zupełnie nowym i innym (…). Sądzę, że ruszy on niedługo i powinien przynieść wymierne efekty” - zaznaczył.
List intencyjny podpisany w Krakowie zakłada współpracę w celu realizacji projektów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe oraz infrastrukturę społeczną i techniczną. W Krakowie dotyczy on ośmiu działek zlokalizowanych na Ruczaju i na Dąbiu.
Jak zaznaczył Majchrowski, o ile tereny przy Strażackiej nie mają jeszcze odpowiednich dokumentów – potrzeba m.in. zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z zabudowy jednorodzinnej na wielorodzinną, to działka na Ruczaju może być dość szybko wykorzystana. Władze miasta szacują, że może tam powstać około 170 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus.
Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości S.A. ocenił, że Kraków to specyficzne miasto, w którym potrzeby mieszkaniowe są jedne z najwyższych w Polsce. Wynika to – według niego – z napływu młodych ludzi z całego kraju na studia, a następnie chcących się tam osiedlić na stałe.
„Mam nadzieję, że to dopiero początek w Krakowie, chcemy pozyskiwać kolejne działki, m.in. od PKP i właścicieli prywatnych, aby powstało na nich kilka - kilkanaście tysięcy mieszkań w perspektywie najbliższych lat” - zapowiedział prezes.
Zaznaczył, że przekazywane grunty będą podlegały ocenie i wycenie – jeśli spełnią wymagania stawiane przez realizujących program, to zostaną wniesione do specjalnej spółki, która zajmie się budową mieszkań i zarządzaniem nimi. W zamian za działki miasto otrzyma na własność do swojej dyspozycji część wybudowanych lokali. Szacuje się, iż może to być około 30 proc. powierzchni mieszkalnej.
Dziś podpisano też listy intencyjne dotyczące nieruchomości wstępnie wytypowanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki także w Skawinie i Tarnowie. Wcześniej na potrzeby programu pozyskano już grunty w Skawinie, Trzebini i Chrzanowie. BGK Nieruchomości S.A. szacuje, że może na nich powstać około tysiąca lokali w ramach programu Mieszkanie Plus. Zdaniem prezesa Barszcza najwcześniej budowy mogłyby ruszyć w Skawinie.
Według szacunków BGK Nieruchomości w całym kraju program dysponuje już potencjałem budowy około 60 tys. mieszkań czynszowych w ponad 70 miastach. Budowa pierwszych bloków ruszyła w grudniu 2016 r. w Białej Podlaskiej i Jarocinie.
Program Mieszkanie Plus przewiduje budowę tanich lokali na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności, gdzie średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kw., a w opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania ma być to ok. 12 do 24 zł za metr kw.
Mieszkania mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez Skarb Państwa i gminy. Operacyjne prowadzenie inwestycji i zarządzanie powstałymi zasobami lokalowymi będzie koordynować Narodowy Operator Mieszkaniowy - obecnie funkcję tę pełni BGK Nieruchomości. Celem rządu jest, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań, wobec średniej 363 mieszkań obecnie.
PAP/wm