"W tym roku osiągnęliśmy rekord w liczbie złożonych wniosków. W ramach dotacji, które przyznaliśmy w tym roku, zlikwidujemy ponad 5 tysięcy palenisk. W ramach umów, które podpisaliśmy w tym roku, ale będę realizowane w 2017 roku, zlikwidowanych zostanie ok. 1300 palenisk, ale ta liczba na pewno wzrośnie" - mówiła Ewa Olszowska-Dej z Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta.

Mieszkańcy, którzy mają już podpisane umowy i realizują wymianę pieca muszą do 10 października rozliczyć się z urzędem.

Miejski Ośrodek Społeczny podkreślił, że mieszkańcy, którzy wymienili piece węglowe na ekologiczne ogrzewanie mogą ubiegać się o dopłatę do nowego źródła ciepła. Chodzi o tych, których rachunki za ogrzewanie wzrosły po instalacji nowego ogrzewania. Jak wygląda procedura? "Wydział Kształtowania Środowiska potwierdza wymianę pieca na ekologiczny, a mieszkaniec zgłasza się do nas. MOPS wydaje decyzję administracyjną. Na podstawie wyliczenia środki przyznane jednorazowo na cały rok są wypłacane na konto dostawcy źródła energii do ogrzewania. Następnie dostawca wystawia korekty faktur, które już obejmują pięniądze wpłacane przez MOPS" - wyjaśnia Witold Kramarz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.

Na stronie MOPS zainstalowano specjalny kalkulator, dzięki któremu mieszkańcy mogą sami sprawdzić, na jakie dofinansowanie mogą liczyć.

Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie zapowiada, że najpóźniej do 1 września 2018 roku zakończy wymianę pieców węglowych w swoich budynkach. Jak wygląda proces wymiany pieców i ile budynków obejmuje? "W naszym zasobie w tej chwili jest 76 budynków z 370 paleniskami węglowymi. W tym roku chcieliśmy przeprowadzić likwidację 170 pieców. Na razie zlikwidowaliśmy połowę takich pieców, 130 jest w trakcie realizacji lub wyboru wykonawców" - tłumaczył Marcin Paradyż z Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie.

Jak podkreślił Paradyż, większość palenisk węglowych zastąpiono przyłączem do miejskiej sieci ciepłowniczej. 

 

 

(Joanna Orszulak/ew)