- A
- A
- A
Kto ma pomysł na małopolskie dworce kolejowe?
Małopolska ma 170 dworców kolejowych, z czego tylko 25 jest czynnych. Pozostałe w większości stoją opuszczone. PKP od dwóch lat próbuje na nowo zagospodarować swoje nieruchomości. Niezbędne pasażerom dworce są remontowane a te niepotrzebne kolejarze starają się sprzedać. Niestety, nie jest łatwo znaleźć kupców.Małopolskie dworce kolejowe
Chełmek
Klecza Górna
Krzeszowice
Oświęcim
Przeciszów
Wadowice
Zator
crop_free
1
/ 7
Kiedyś kolej miała większe znaczenie. Było mniej samochodów i pociągami jeździło się znacznie częściej. Dziś likwidowane są najmniej opłacalne połączenia. Przewoźnicy coraz częściej też rezygnują z kas biletowych i stawiają automaty. W efekcie w wielu miejscach dworce są zamykane.
Dworce trudne do zagospodarowania
PKP ma w całej Polsce ponad sto tysięcy nieruchomości. To pozostałości z dawnych, lepszych czasów. "Nie jesteśmy w stanie ich utrzymywać, dlatego je sprzedajemy lub wynajmujemy" – mówi Radiu Kraków Piotr Ciżkowicz z zarządu Grupy PKP.
Tuchów: zakład pogrzebowy na dworcu PKP
Na stary dworzec kupca znaleźć jednak niezwykle trudno. W zeszłym roku w Małopolsce udało się sprzedać dwa niedziałające dworce: w Makowie Podhalańskim i Jamnicy koło Nowego Sącza. W tym roku tylko jeden, w Kasinie Wielkiej i to dopiero za drugim razem, po obniżce ceny.
Podobnie nie udało się sprzedać za pierwszym razem dworca w Tarnowie-Mościcach. Będzie kolejna próba. "Trzeba pamiętać, że stare dworce to najczęściej zabytkowe budynki, pod ścisłą ochroną konserwatorską. Inwestor ma więc ograniczone możliwości" – tłumaczy Jarosław Bator z PKP.
Jeśli dworzec uda się już sprzedać, kolej nie wnika, co w budynku powstanie. Jaskrawym przykładem jest Tuchów, gdzie w budynku starego dworca działa... zakład pogrzebowy.

Dworzec w Krzeszowicach. fot: M. Mędela
Pustki w odnowionych dworcach
Jak się okazuje, także wyremontowane i działające dworce trudno ożywić. W Krzeszowicach, w odnowionym niedawno budynku, nie ma nic oprócz kas biletowych i poczekalni. "Przydałaby się jakaś kawiarnia" – mówią mieszkańcy i dodają, że kiedyś ten dworzec tętnił życiem.
- Nie jest łatwo znaleźć chętnego restauratora z prostej przyczyny – wyjaśnia Jarosław Bator – Przepisy mówią, że na dworcach nie można sprzedawać alkoholu. Mielibyśmy tłumy chętnych najemców, gdyby mogli serwować chociaż piwo lub wino do posiłku. A tak obawiają się, że zwykła kawiarnia nie będzie się opłacała.
Samorządy też nie chcą
PKP próbuje też rozmawiać z samorządami i proponuje im przejęcie budynków. Te jednak nie są chętne, bo nie mają pieniędzy.
- Tereny dworcowe możemy przekazywać nieodpłatnie, ale tylko wtedy, kiedy samorząd będzie tam prowadził działalność związaną z transportem – mówi Bator – To też wynika z przepisów. Samorządom brakuje jednak pomysłów i przede wszystkim pieniędzy, bo nawet w przekazany za darmo dworzec musiałyby zainwestować.
I tak jest jednak lepiej, niż było. Kolejne budynki, te z których korzystają podróżni, są remontowane. W Małopolsce nowy wygląd zyskały już dworce w Krakowie, Tarnowie, Bochni, Brzesku i Krzeszowicach. W tym roku zakończą się remonty w Rabce i Nowym Sączu. A późną jesienią mają ruszyć prace w Krakowie-Płaszowie i Wieliczce.

źródło: wolne zasoby wikipedii
W Krakowie będzie kino
Już oficjalnie wiadomo, że PKP chce otworzyć kino w starym budynku Dworca Głównego w Krakowie. Wcześniej kolejarze zastrzegali, że to tylko jedna z możliwości, teraz otwarcie mówią, że decyzja został już podjęta.
- Naszą intencją jest to, żeby ten budynek miał funkcję kulturalną, rozrywkową - zapowiada Jarosław Bator z PKP. W tej chwili trwają ustalenia z konserwatorem zabytków, jak zagospodarować wnętrze budynku, aby zachować jego charakter.
Gmach przy placu Jeziorańskiego pochodzi z połowy XIX wieku. Służył jako poczekalnia dla podróżnych. Został zamknięty na początku roku, po wybudowaniu dworca podziemnego. PKP przewiduje, że przebudowa wnętrz na potrzeby kina rozpocznie się w przyszłym roku.
(Maciej Skowronek/ko)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
20:41
Między podziałami a polityką. Jaki powinien być nowy papież?
-
20:05
Tragedia na UW. Nie żyje jedna osoba, zatrzymano sprawcę
-
18:52
"To nie jest miejsce na kolejny budynek". Mieszkańcy Nowego Sącza kontra deweloper
-
16:49
Maj pachnie muzyką – pięć koncertów, na których trzeba być
-
16:29
W Trzebini runął 120-metrowy komin ciepłowni. "To nowe otwarcie dla regionu"
-
15:57
W puli 150 mieszkań, które trzeba sobie odświeżyć. Kraków startuje z kolejną edycją "Mieszkania za remont"
-
15:27
Choć odchodzimy od Kościoła chętnie oglądamy Watykan w filmach. Konklawe w popkulturze
-
15:22
Wyjechał z Polski i podbił Hollywood. Max Factor stworzył kosmetyczne imperium
-
14:45
Co warto wiedzieć o giełdzie Binance? Odpowiadamy
-
14:43
36-latek zatrzymany przez "łowców pedofili" usłyszał zarzuty, przyznał się do winy i... wyszedł na wolność
-
14:34
Jak dobrać idealne perfumy Męskie - przewodnik dla każdego mężczyzny
-
13:10
Składka zdrowotna dzieli polityków. „Małe firmy potrzebują oddechu, ale to wymaga namysłu”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze