"Instytucjonalizacja" walki z pedofilią

- Ta konferencja to kolejny, ważny krok w walce z tym zjawiskiem - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków ks. Żak. Jak dodał, jakakolwiek odpowiedź na ukryty problem społeczny, jakim jest wykorzystywanie seksualne w Kościele, zaczyna się od ujawniania, później jest rozumienie, a na koniec instytucjonalizacja. My jesteśmy w fazie tej pierwszej instytucjonalizacji, w której osoby pracujące z młodzieżą mogą się z tym problemem zapoznać, zrozumieć, wiedzieć, jak przyjmować zgłoszenia i jak pomagać - Według niego właśnie konieczność pracy ze specjalistami jest "najważniejszym wnioskiem", jaki można wysnuć po tej konferencji.

Zdaniem Żaka "szczególnie istotna" w spotkaniach i liturgiach ostatnich dni była obecność ofiar księży pedofili. - Istotne jest to, że modliliśmy się razem. Przebaczenie jest pewnym procesem, nikt nie ma prawa go żądać. Jest odpowiedzą ofiary, jej świadectwem uzdrowienia. Nikt jednak nie ma prawa tego przyspieszać czy oczekiwać przebaczenia - mówił.

Pierwsze liczby


Ze wstępnej analizy, prowadzonej przez prezesa Centrum Ochrony Dziecka, księdza Adama Żaka, wynika, że za czyny seksualne z nieletnimi w okresie od 2010 do 2013 roku zostało skazanych 19 duchownych.



Jezuita wysłał ankiety do ponad 250 sądów, pytając o osoby duchowne skazane za wykorzystanie seksualne nieletnich. Z kolei według fundacji "Dzieci niczyje", z wykorzystywaniem seksualnym zetknęło się około 12 procent dzieci.



Poznanie liczby sprawców nie wystarczy, aby poznać skalę zjawiska - twierdzi prezes fundacji Monika Sajkowska. Dodaje, że brakuje głębszych analiz, a potrzebna jest wiedza o tym, gdzie dochodzi do przestępstw i jakie dzieci padają jego ofiarą. To pozwoli poznać charakter zjawiska a nie tylko jego skalę.


Fundacja "Dzieci niczyje" w czasie dwudniowej konferencji w Krakowie, poświęconej reagowaniu na przypadki pedofilii w Kościele, przedstawiła swoje badania na temat wykorzystywania seksualnego dzieci. Dotyczyły one także przypadków, w których nie dochodziło do kontaktu cielesnego: molestowania werbalnego, zmuszania do oglądania pornografii i aktów ekshibicjonizmu. Badania były prowadzone wśród dzieci w wieku od 11 do 17 lat.



Konferencja na temat reagowania i zapobiegania przypadkom pedofilii ma charakter szkoleniowy. Odbyła się za zamkniętymi drzwiami w Akademii Ignatianum w Krakowie.



Jej najważniejszą częścią było wczorajsze nabożeństwo pokutne, w czasie którego polscy biskupi przepraszali i prosili o przebaczenie za grzech pedofilii.