"Z tą decyzją nosiłem się od jakiegoś czasu. Pokochałem krakowski festiwal. Przez ćwierć wieku żyłem nim bardzo intensywnie, ale warto oddać go młodszym. Cztery lata temu przekazałem zarząd Krakowskiej Fundacji Filmowej w ręce kobiet: Barbary Orlicz-Szczypuły, która była ze mną od początku, budując biuro od podstaw, Patrycji Czarny i Katarzyny Wilk. Tworzą świetny zespół, organizując festiwal i promując polskie filmy dokumentalne i krótkometrażowe za granicą. Będę im gorąco kibicował" – poinformował Gierat w poniedziałek (12 maja).
Rozpoznawalna marka międzynarodowa
Prezes Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizującej KFF, Barbara Orlicz-Szczypuła oceniła, że Krzysztof Gierat "wprowadził festiwal w wiek XXI, stworzył go na nowo, wykreował autorskie wydarzenie, które przywróciło dokument i krótki metraż widzom w Polsce, ale również stało się świetnie rozpoznawalną marką międzynarodową, co służy promocji polskich filmowców". Jej zdaniem kamieniami milowymi w historii imprezy były: uproszczenie nazwy festiwalu, ustanowienie konkursu dokumentalnego i DocFilmMusic, uruchomienie Kina Pod Wawelem. "Dzięki jego pasji do kina, którą nas przez te wszystkie lata zarażał, możemy kontynuować organizację festiwalu w świetnym zespole, kierując się ideą współpracy, otwartości i tolerancji" - powiedziała prezes.
Krzysztof Gierat urodził się w 1955 r. w Żarach. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiował także w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Był współtwórcą m.in. Festiwalu Kultury Żydowskiej. Pełnił również funkcję wiceprezydenta miasta Krakowa i dyrektora Agencji Filmowej Telewizji Polskiej oraz dyrektora generalnego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Członek pierwszej rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w latach 2005-2008, a także Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. W 2000 r. został dyrektorem Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Założył Krakowską Fundację Filmową i kierował nią w latach 2003-2021. Odznaczony m.in. Srebrnym Medalem Gloria Artis i Nagrodą Miasta Krakowa.
Krakowski Festiwal Filmowy jest organizowany od 1961 r. Uchodzi za najstarszy festiwal filmowy w Polsce i należy do najstarszych na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom.
Wydarzenie organizowane jest przy wsparciu finansowym m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, miasta Krakowa. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
65. KFF potrwa od 25 maja do 1 czerwca.