97 wydarzeń artystycznych, które obejrzało blisko 80 tysięcy osób, 3 premiery baletowe i 4 premiery filmowe, 5 wyjazdów zagranicznych w tym do Japonii oraz ponad pół miliona internautów, którzy zauważyli działalność Baletu Cracovia Danza na portalach społecznościowych zespołu oraz na stronie www – tak w skrócie wyglądał  rok 2022 Cracovia Danza. Był to bardzo szczęśliwy rok dla zespołu: pierwszy w nowej siedzibie, przy ul. Szlak 67, a także rok, który przyniósł wyróżnienie: Główną Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego za spektakl Dziady, będący produkcją Teatru im. Juliusza Słowackiego, a który był współtworzony przez Balet Cracovia Danza.

Podobnie jak w latach ubiegłych Balet Cracovia Danza realizował cykle artystyczne w Krakowie.
Na scenie Teatru Variete, zespół regularnie wystawiał swoje przedstawienia. Rok na scenie w Variete zainaugurował spektakl Kozaki, czyli oszustwo ukarane. W ramach tego cyklu nie zabrakło też hitów Cracovia Danza m.in. spektaklu W starym kinie czy Szachy, który to spektakl był prezentem dla uchodźców z Ukrainy (specjalnie przygotowany został program do tego widowiska w języku ukraińskim). W ramach tego cyklu wystawione zostały dwie premiery:  Pan Molier prosi do tańca (07.06) i Mickiewicz tańczy. Romans wileński (04.10).

Balet kontynuował także stały cykl happeningów adresowany do mieszkańców Krakowa i turystów – Cracovia Danza: balet w mieście, w ramach którego od kilku lat zespół prezentuje się w przestrzeni miejskiej, będąc miłym zaskoczeniem dla przechodniów. Tym razem tancerze pojawili się na Rynku, 29.04 (Po polsku i po kozacku); w Sukiennicach w podcieniach przy kawiarni Noworolskiego,
4.10 (Mickiewicz tańczy); oraz na Dworcu Głównym PKP 19.12 (Z kolędą w romantycznym Krakowie).

W roku 2022 Balet Cracovia Danza odbył pięć podróży zagranicznych do: Francji (przedstawiając trzy razy Karnawał arlekinów; marzec), Grecji (Królewska maskarada; czerwiec), Litwy (La Fortuna. Dama
z łasiczką; lipiec) oraz Łotwy (Maskarada królowej Bony; lipiec). Rok zamknął wyjazd do Japonii, gdzie zespół został zaproszony do międzynarodowej produkcji: Armidy Lully'ego (premiera grudzień) wystawionej w ramach Hokutopia International Music Festival w Tokio.

Tradycyjnie w lipcu trwał Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Podczas 23. edycji wystawione zostały dwa spektakle (Szachy oraz Pan Molier prosi do tańca), odbyły się także pokazy w zabytkowych miejscach i warsztaty, w tym także bezpłatne, czterodniowe, przeznaczone dla najmłodszych „Kraków tańczy pod Wawelem”. Festiwal zakończyło odtańczenie wraz z publicznością na Rynku poloneza, co jest częścią akcji prowadzonej od dwóch lat przez Balet wpisania tego tańca na listę reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

mat.prasowe