Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Krakowianie walczą z plagą ćmy bukszpanowej

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2017.08.01 09:13 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:50 )
Ćma bukszpanowa to szkodnik, który składa jaja w bukszpanie. Następnie żerujące na nim larwy powodują, że roślina wysycha od środka. Problem jest poważny, bo na ćmę bukszpanową nie działają żadne środki biobójcze.

fot: Dominika Panek

- Krzak jest zjedzony. Tutaj leży okaz zielonej gąsienicy. Pryskałam to w niedzielę trucizną, ale mimo tego nazbierałam masę tych żywych larw. Problem jest i nie jest on mały. Pozbędziemy się z Krakowa wszystkich bukszpanów, niektóre są przepiękne – mówi pani Anna Kraińska, mieszkanka Prądnika Białego, której ćma zaatakowała wszystkie krzewy bukszpanu w ogrodzie.

Ćma bukszpanowa to wyjątkowo żarłoczny szkodnik. "Motyl jest średniej wielkości i zjada bukszpan jeszcze będąc gąsienicą. W krótkim czasie potrafi doprowadzić do ogołocenia rośliny" - wyjaśnia Przemysław Szwałko z ZZM.  

Tymczasem ogrodnicy i specjaliści od zieleni miejskiej są bezsilni. Ćma bukszpanowa ogołociła już krzewy między innymi w ogrodach Uniwersytetu Jagiellońskiego i w parku Jordana. Zarząd Zieleni Miejskiej próbuje wszelkich sposobów, by zwalczyć szkodnika. "Nie ma środka chemicznego, a zresztą na terenach miejskich nie można ich stosować. Próbujemy stosować pułapki lepowe z feromonem. W parku Jordana założyliśmy ich 16 sztuk. 12 założyliśmy na Plantach. Najwięcej jest ich pod dworcem" - mówi Piotr Rutkowski z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Ćma pojawiła się także w bukszpanach, które licznie otaczają okalają wzgórze wawelskie. Ogrodnicy pilnują, by nie zniszczyła turystom wrażeń estetycznych podczas wędrówki po historycznym wzgórzu. "Robimy co możemy. Również stosujemy pułapki feromonowe" - mówią. 

Ćma bukszpanowa pojawiła się w Krakowie w zeszłym roku, dotarła do Europy prawdopodobnie ze wschodniej Azji. Problem ze szkodnikiem znów nasilił się tego lata.

fot: Dominika Panek

fot: Dominika Panek

 

 

 

(Dominika Panek/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię