- A
- A
- A
Kraków: zakończono tworzenie Galerii Wielkich Polaków w parku Jordana
Popiersia Henryka Sienkiewicza i Zofii Kossak-Szczuckiej zostały odsłonięte w środę w krakowskim parku im. Henryka Jordana, kończąc tworzenie w tym miejscu Galerii Wielkich Polaków XX wieku. Inicjator galerii Kazimierz Cholewa otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.Uroczystość zgromadziła w krakowskim parku m.in. dzieci i młodzież ze szkół noszących imiona upamiętnionych pisarzy. Prezydenta Andrzeja Dudę reprezentował wiceminister Wojciech Kolarski.
Jak przypomniał Kolarski, park założony z inicjatywy dr. Henryka Jordana w 1889 r., znajdujący się przy krakowskich Błoniach to historyczne miejsce, „fenomen historii miasta i państwa”. „To miejsce, w którym łączą się prywatne historie wielu pokoleń, tysięcy ludzi z historią Polski” - podkreślił. „To miejsce wypoczynku krakowian i gości przyjeżdżających do naszego miasta nie tylko dawało spokój i wytchnienie, było lekcją historii, tożsamości, lekcją polskości” - zaznaczył prezydencki minister.
Pomniki Henryka Sienkiewicza i Zofii Kossak-Szczuckiej stanęły w parkowej Galerii Wielkich Polaków XX wieku. Autorem obu popiersi jest rzeźbiarz Józef Opala. Tworzenie zbioru popiersi wybitnych polskich artystów, uczonych, dowódców i duchownych trwało od początków istnienia parku.
Do tej pory zgromadzono ich ponad 50. Najstarsze rzeźby, przedstawiające m.in. Tadeusza Kościuszkę i Henryka Jordana, wykonano z marmuru. Nowsze pomniki, ustawiane od końca lat 90. ubiegłego wieku, odlano już z brązu. Inicjatorem wznowienia tej tradycji był prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana Kazimierz Cholewa. W środę decyzją prezydenta Andrzeja Dudy został on odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za działalność w celu upamiętniania i upowszechniania historii Polski.
Jak poinformował Cholewa popiersia Henryka Sienkiewicza i Zofii Kossak-Szczuckiej są ostatnimi pomnikami w tej galerii. "Postanowiłem uczcić Sienkiewicza, bo też mamy rok Sienkiewiczowski. Chciałem by stanęło obok popiersie Zofii Kossak-Szczuckiej. To aleja wielkich pisarzy. Ważne by dzieci i młodzież uczyły się polskiej historii". „To odznaczenie to wielki zaszczyt i nagroda za 17 lat budowy tych pomników. Dziś kończymy to dzieło” - dodał.
(PAP, Dominika Baraniec/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:37
Bohaterscy druhowie z Małopolski uhonorowani podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka
-
17:08
Lech mistrzem Polski! Cracovia kończy sezon na 6. miejscu. Spadek Puszczy
-
16:22
Kosiniak-Kamysz odpowiada Błaszczakowi: "To kolejne kłamstwo PiS"
-
15:19
MPK wymieniło się historycznymi tramwajami z innymi miastami. Pojadą na linii muzealnej
-
15:05
Przełom nadnerczowy - stan zagrożenia życia
-
14:09
"Schroniskowce" kochają najbardziej!
-
13:30
Prace remontowe na jednej z najbardziej popularnych tatrzańskich tras. Plany pokrzyżował... powrót zimy
-
12:59
Sztuka w murach i na fasadach. Tarnowskie BWA zaprasza na wyjątkowy spacer
-
12:41
Krakowscy już świętowali, teraz czas na studentów z Tarnowa
-
12:00
Karol Nienartowicz: Z aparatem przez świat
-
12:00
Skończyło się na strachu. 11-latek, który wpadł do potoku, jest cały i zdrowy
-
11:38
Najlepsze zdjęcie Drogi Mlecznej w 2025 roku wykonał Polak
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze