- Chcemy, by muzeum było wyjątkowym miejscem, artystycznym i duchowym. Pragniemy, by muzeum było częścią misji dominikańskiej, którą jest głoszenie słowa, ewangelizacja, otwieranie ludzi na pana Boga. Ono dokonywało się zawsze przez sztukę, muzykę. To część duchowości chrześcijańskiej. Mam nadzieję, że muzeum będzie miejscem inspirowania. Myślimy też o organizowaniu różnych wernisaży i spotkań. Mam nadzieję, że będzie to miejsce krzyżowania się różnych perspektyw - mówi ojciec Paweł Klimczak, przeor krakowskiego klasztoru.

Wystawa prezentuje najcenniejsze eksponaty (spośród kilku tysięcy będących w zbiorach klasztoru), o niekwestionowanej wartości dla kultury polskiej i światowej. "Dla szerokiej publiczności będzie dostępne od nowego roku. Wtedy wszystkie systemy zostaną wprowadzone. Zapewne nie będzie czynne każdego dnia. Będzie się trzeba zarejestrować, kupić bilet przez internet. Przez jakiś czas będzie to darmowe, ponieważ muzeum jest w części zbudowane z publicznych środków" - dodaje o. Paweł Klimczak

Prace nad utworzeniem muzeum trwały pięć lat. Kosztowały blisko 7 milionów złotych. Utworzenie Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa, a także Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa i środków własnych Polskiej Prowincji Dominikanów.

Klasztor Ojców Dominikanów w Krakowie jest jednym z trzech na świecie, w których życie dominikańskie trwa nieprzerwanie od pierwszych lat istnienia Zakonu aż do dzisiaj.