"Proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości jest ściśle związany z Krakowem, tu tworzyły się legiony, stąd wyszła Pierwsza Kompania Kadrowa, dlatego przez cały rok równolegle, niezależnie od obchodów warszawskich będziemy je organizować także w Krakowie" - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Przypomniał, że Kraków świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości rozpoczął już w ubiegłym roku: na dziedzińcu Pałacu Wielopolskich odsłonięta została tablica upamiętniająca Naczelny Komitet Narodowy, odbyła się też konferencja "Droga do wolności" w 100. rocznicę powołania Rady Regencyjnej.

W piątek w Centrum Kongresowym ICE Balet Cracovia Danza w spektaklu "Drogi do wolności" przedstawi historię Polski w obrazach od XVIII wieku po współczesność. "Pokazujemy najważniejsze postaci z historii i wielkich twórców takich jak: Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz i Stanisław Wyspiański. To obrazy, które nawiązują do momentów ważnych w polskiej kulturze, które budowały naszą tożsamość i podtrzymywały Polaków na duchu, sprawiały, że mimo zaborów istnieliśmy” - mówiła PAP dyrektor naczelna i artystyczna Baletu Cracovia Danza Romana Agnel. Dodała, że elementem łączącym poszczególne obrazy są polonezy skomponowane w różnych epokach.

W ramach krakowskich obchodów planowane są m.in.: odsłonięcie pomnika twórcy idei tzw. Wielkiego Krakowa prezydenta miasta Juliusza Lea, wystawa "Piękna Niepodległa” poświęcona udziałowi kobiet w walce o niepodległość Polski w Muzeum Armii Krajowej, otwarcie Muzeum Podgórza. Będą też wystawy "Niepodległość sfotografowana" przygotowana przez Muzeum Historii Fotografii i "Ojczyzna w sztuce" w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

W czerwcu w ramach Nocy Teatrów na Rynku Głównym odbędzie się widowisko "Biało-czerwona – Raut Niepodległościowy", a w sierpniu podjęta zostanie próba ustanowienia rekord Guinnessa w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza. Na Plantach na początku sierpnia otwarta zostanie plenerowa wystawa prezentująca wkład Krakowa w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Krakowskie obchody zakończy 11 listopada lekcja śpiewania "Radosna Niepodległość".

Krakowskim obchodom towarzyszyć będzie kampania promocyjna "Wyzwolona 1918" adresowana do mieszkańców i do turystów, a podkreślająca znaczenie Krakowa w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Jej bohaterką będzie kobieta wolna, energiczna, aktywna - ucieleśnienie Polski – która zaprasza na swoje urodziny. W przestrzeni publicznej pojawią się plakaty i billboardy w stylu art deco z archiwalnymi zdjęciami ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Kampania będzie prowadzona także w mediach społecznościowych. "Będziemy zachęcać m.in. do nadsyłania wspomnień, zdjęć i listów z rodzinnych archiwów" – mówiła dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa Elżbieta Kantor.

 

 

 

(PAP/ko)