- A
- A
- A
Kraków: Nowoczesne Centrum Urazowe prawie gotowe
Oficjalne otwarcie Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof przy Rondzie Mogilskim w Krakowie planowane jest w czerwcu. Przyjmowani będą tam wszyscy pacjenci z urazami, nawet takimi jak zwykłe złamanie.Takiej placówki medycznej w Małopolsce jeszcze nie było. Robotnicy kończą budowę nowoczesnego Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof przy Rondzie Mogilskim w Krakowie. Oficjalne otwarcie planowane jest w czerwcu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Centrum mieszczące się w sąsiedztwie Ronda Mogilskiego w Krakowie pierwszych pacjentów przyjmie już pierwszego lipca. Dzięki placówce leczenie ofiar wypadków będzie sprawniejsze i zdecydowanie bardziej skuteczne.
Krakowskie centrum urazowe to jedna z 14 tego typu placówek w Polsce. Ich powstanie to wynik rozporządzenia ministra zdrowia, które ma na celu poprawę jakości leczenia poszkodowanych w wypadkach i katastrofach.
Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie, fot. Maciej Skowronek
- Do tej pory trafiali oni do zwykłych szpitali - mówi profesor Leszek Brongel ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - A że nie wszystkie szpitale specjalizują się w leczeniu wszystkiego, pacjenci są przewożeni do różnych placówek. Teraz otrzymają kompleksową pomoc w jednym miejscu.
Brongel dodaje, że w Europie zachodniej takie centra to standard.
- Efektem jest to, że tam leczenie ofiar wypadków jest o wiele bardziej skuteczne, niż w Polsce. Trzeba było to zmienić. Musimy gonić Europę.
Jak w amerykańskim filmie
Poszkodowani w wypadkach i katastrofach najpierw trafią na nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy.
- Dojazd karetek przewidziano zarówno od ulicy Kopernika, jak i Lubicz i Ronda Mogilskiego. Chodzi o to, by było jak najszybciej - mówi Tadeusz Witek, kierownik do spraw inwestycji i remontów w Szpitalu Uniwersyteckim.
Gdy poszkodowanych jest więcej, trafiają do specjalnej sali z dziesięcioma stanowiskami, tuż obok SOR-u. Tam lekarze decydują, gdzie dalej ich wysłać. Czy na blok operacyjny czy też na badania.
- Tak jak w amerykańskich serialach medycznych - dodaje Tadeusz Witek
Blok operacyjny to sześć nowoczesnych sal. Największa ma ponad 50 metrów kwadratowych. Na dachu znajduje się lądowisko dla helikopterów. Stamtąd pacjent windą może być przewieziony od razu na blok.
Wyposażenie centrum oczywiście na najwyższym poziomie.
Otwarcie w czerwcu
Jeszcze przez miesiąc będą trwały prace wykończeniowe, czyli malowanie ścian, układanie wykładzin i mebli. Potem zacznie się wyposażanie sal w specjalistyczny sprzęt, choć jego część już jest.
- Otwarcie planujemy w czerwcu - mówi profesor Brongel.
Z centrum będą mogli korzystać także zwykli pacjenci. Szpitalny Oddział Ratunkowy, który znajduje się obecnie w charakterystycznym ceglanym budynku przy ulicy Kopernika (tak zwana "czerwona chirurgia") zostanie przeniesiony do nowego gmachu.
Przyjmowani będą tam wszyscy pacjenci z urazami, nawet takimi jak zwykłe złamanie.
Wypada zresztą mieć nadzieję, że poważnych wypadków i katastrof będzie w Małopolsce jak najmniej.
Co będzie w środku
Podziemia: pomieszczenia techniczne, zaplecze socjalne (czyli szatnie dla personelu), magazyny szpitalnej bielizny
Parter: Szpitalny Oddział ratunkowy, zaplecze diagnostyczno-laboratoryjne, komora hiperbaryczna, centralna sterylizatornia
I. piętro: Oddziały: Chirurgiczny i Internistyczny
II. piętro: Oddziały: Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Opieki Pooperacyjnej
III. piętro: Blok Operacyjny (sześć sal)
Dach: Lądowisko dla helikopterów
Koszt budowy: 73 miliony 323 tysiące 472 zł.
Dofinansowanie z UE: 62 miliony 324 tysiące 951 zł.
Dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia: 10 milionów 998 tysięcy 521 zł.
Budynek mieści się przy ulicy Kopernika, w sąsiedztwie Ronda Mogilskiego w Krakowie, a prace przy inwestycji potrwają jeszcze do końca czerwca.
(Maciej Skowronek/Aneta Regulska/dw)
Brongel dodaje, że w Europie zachodniej takie centra to standard.
- Efektem jest to, że tam leczenie ofiar wypadków jest o wiele bardziej skuteczne, niż w Polsce. Trzeba było to zmienić. Musimy gonić Europę.
Jak w amerykańskim filmie
Poszkodowani w wypadkach i katastrofach najpierw trafią na nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy.
- Dojazd karetek przewidziano zarówno od ulicy Kopernika, jak i Lubicz i Ronda Mogilskiego. Chodzi o to, by było jak najszybciej - mówi Tadeusz Witek, kierownik do spraw inwestycji i remontów w Szpitalu Uniwersyteckim.
Gdy poszkodowanych jest więcej, trafiają do specjalnej sali z dziesięcioma stanowiskami, tuż obok SOR-u. Tam lekarze decydują, gdzie dalej ich wysłać. Czy na blok operacyjny czy też na badania.
- Tak jak w amerykańskich serialach medycznych - dodaje Tadeusz Witek
Blok operacyjny to sześć nowoczesnych sal. Największa ma ponad 50 metrów kwadratowych. Na dachu znajduje się lądowisko dla helikopterów. Stamtąd pacjent windą może być przewieziony od razu na blok.
Wyposażenie centrum oczywiście na najwyższym poziomie.
Otwarcie w czerwcu
Jeszcze przez miesiąc będą trwały prace wykończeniowe, czyli malowanie ścian, układanie wykładzin i mebli. Potem zacznie się wyposażanie sal w specjalistyczny sprzęt, choć jego część już jest.
- Otwarcie planujemy w czerwcu - mówi profesor Brongel.
Z centrum będą mogli korzystać także zwykli pacjenci. Szpitalny Oddział Ratunkowy, który znajduje się obecnie w charakterystycznym ceglanym budynku przy ulicy Kopernika (tak zwana "czerwona chirurgia") zostanie przeniesiony do nowego gmachu.
Przyjmowani będą tam wszyscy pacjenci z urazami, nawet takimi jak zwykłe złamanie.
Wypada zresztą mieć nadzieję, że poważnych wypadków i katastrof będzie w Małopolsce jak najmniej.
Co będzie w środku
Podziemia: pomieszczenia techniczne, zaplecze socjalne (czyli szatnie dla personelu), magazyny szpitalnej bielizny
Parter: Szpitalny Oddział ratunkowy, zaplecze diagnostyczno-laboratoryjne, komora hiperbaryczna, centralna sterylizatornia
I. piętro: Oddziały: Chirurgiczny i Internistyczny
II. piętro: Oddziały: Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Opieki Pooperacyjnej
III. piętro: Blok Operacyjny (sześć sal)
Dach: Lądowisko dla helikopterów
Koszt budowy: 73 miliony 323 tysiące 472 zł.
Dofinansowanie z UE: 62 miliony 324 tysiące 951 zł.
Dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia: 10 milionów 998 tysięcy 521 zł.
Budynek mieści się przy ulicy Kopernika, w sąsiedztwie Ronda Mogilskiego w Krakowie, a prace przy inwestycji potrwają jeszcze do końca czerwca.
(Maciej Skowronek/Aneta Regulska/dw)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 15
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
18:59
Pickelball...??? Nie znacie , to posłuchajcie!
-
18:26
Pływacki Memoriał w krakowskim KSOS
-
17:57
Ekonomista Marek Zuber: O odbudowie Ukrainy zdecydują pieniądze, nie sentymenty
-
17:09
Kolejne wzmocnienie Wieczystej Kraków
-
17:02
Referendum wciąż przed sądem. Kiedy wybory prezydenta Krakowa?
-
16:26
Wypadek w Przyborówce i utrudnienia na DW 949. Opóźnienia także na kolei
-
16:02
Mszana Dolna. Areszt dla 28-latka podejrzanego o nękanie byłej narzeczonej
-
15:57
Jak wybrać pościel satynową?
-
15:19
Michał Drewnicki, kandydat PiS na prezydenta Krakowa, chce zachować przemysłowy charakter Rybitw
-
14:44
Po dwóch miesiącach Tarnów znów ma przewodniczącą rady miejskiej. Jej Pracami pokieruje Edyta Kowalska
-
14:32
Czy Szymborskiej udałoby się wygrać Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej?
-
14:03
Przywrócono ruch tramwajów na ulicy Starowiślnej, gdzie wybrzuszyła się szyna
-
14:02
Taniec to nie tylko ruch, to sposób na budowanie relacji. "Ważne, by się odważyć"
-
13:57
Zapomnij o szkole, jaką znasz. Od września uczniów czeka rewolucja
-
13:11
Klimkówka bez kąpieliska? Wszystko przez niski stan wody
-
13:10
Marianna Schreiber: w Krakowie niech każdy jeździ, czym chce, nawet autami bez badań technicznych
-
12:11
Ryzykowny manewr na Zakopiance. Kierująca BMW odmówiła przyjęcia mandatu
-
11:37
Potańcówka na Plantach z Radiem Kraków i Krakowskim Forum Kultury. W piątek roztańczymy Kraków!
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 2. - Powojenny Kraków leczy rany
-
15:05
Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze