- Trocinowe budki są lepsze od drewnianych. Są bardziej wytrzymałe i mogą przetrwać nawet do kilkunastu lat - Marta Labocha z Instytutu Nauk O Środowisku UJ. - W Krakowie zawiesiliśmy 25 budek.
Budki są szansą na przetrwanie dla nietoperzy w mieście. Ocieplanie bloków powoduje, że nietoperze nie mogą się tam już osiedlać. Można więc zaproponować im "alternatywne mieszkania".
- Często jesteśmy wzywani do interwencji. Ostatnio pojechaliśmy na os. Piastów, gdzie borowce założyły zimową kolonię - mówi Marta Labocha.
Dlaczego powinniśmy dbać o nietoperze w mieście? "Przede wszystkim to bardzo pożyteczne zwierzęta. Zjadają mnóstwo szkodników. Jeden nietoperz w ciągu nocy może zjeść nawet 500 komarów. Poza tym to gatunek chroniony" - dodaje Labocha.
Jak się zachować, kiedy spotkamy na swojej drodze nietoperze? Trzeba zachować spokój i nie straszyć zwierzakowi. Jeżeli do domu wpadnie nam przez przypadek nietoperz, ważne by nie przeganiać go chaotycznie, ani nie dotykać gołymi rękoma. Najlepiej nakryć go kartonowym pudełkiem, kiedy siedzi na framudze, firance czy suficie, i wsunąć pod niego pokrywkę, zamykając nietoperza w środku. Następnie wynieść pudełko wieczorem na dwór i odkryć wieczko wypuszczając go na wolność. Co ważne, wypuszczamy te zwierzaki z wysokości kilku metrów nad ziemią (stawiając pudełko np. na parapecie), gdyż pozostawione na ziemi (lub zbyt nisko nad nią) mogą mieć kłopoty z wzbiciem się w powietrze.
Przykładowa budka dla nietoperzy. Fot. Marta Labocha-Derkowska
(Ewa Szkurłat/ew)