Miasto zdecydowało się na taki krok ze względu na to, że murali powstaje coraz więcej i wiele z nich posiada wątpliwe walory artystyczne. Jak podkreśla Katarzyna Olesiak, dyrektorka krakowskiego Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, chodzi o to, żeby przeciwdziałać powstawaniu słabej jakości malowideł.
"Braku poszanowania kontekstu miejsca, komercjalizacjii i nadprodukcji murali. W ostatnim czasie tworzonych jest coraz więcej murali reklamowych, aby obejść przepisy uchwały krajobrazowej, która obowiązuje w Krakowie" - wyjaśnia Olesiak.

Problematyczną kwestią jest także to, co dzieje się z muralami, które już powstały. Anita Wójcik, zastępca dyrektora Zarządu Budynków Komunalnych, przyznaje, że to jeden z dylematów, z którymi boryka się ta miejska spółka.

"Jak wszystko, mural podlega naturalnym procesom starzenia i pozostaje pytanie, co zrobić z takim muralem, czy my decydujemy się na to, że mural będzie odnawiamy, czy też w tym miejscu postawnie inny mural. Ten zespół też będzie się zajmował takimi rzeczami i też będzie nam w ten sposób pomagał" - mówi Wójcik.

Dlatego też, jak przekonuje Artur Cieliński z programu DNA Miasta oraz koordynator prac nad założeniami polityki muralowej, kryteria będą dotyczyły także tych malowideł, które już widzimy na ścianach.

"Te kryteria nie będą stosowane tylko do nowych wniosków, ale część z nich ma już zastosowanie do już istniejących murali, co do których niebawem trzeba będzie podjąć decyzje: konserwujemy czy zamalowujemy? Staramy się budować pewne dziedzictwo w oparciu o konkretne prace czy też nie?" -  wyjaśnia Cieliński.

Kraków w temacie budowania dziedzictwa chce iść jeszcze dalej. Pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. Kultury, Robert Piaskowski, zapowiada, że ma powstać także otwarta galeria murali.

"Na ścianach wyłonionych przez Zarząd Budynków Komunalnych, ale też przez inne miejskie podmioty, które chciałyby, aby na ich ścianach powstały też na 2, 4 lata murale, które możemy zmieniać. Taka zmienna galeria co najmniej czterech ścian powstanie już w przyszłym roku" - zapowiada Piaskowski.

Choć założenia całej polityki już są, to wciąż kompletowany jest zespół, który będzie zatwierdzał wnioski o powstanie muralu czy też gromadził dokumentację na temat tych już istniejących. Nabór ma rozpocząć się na początku przyszłego roku.