Z obecnym planem zaproponowanym przez Zarząd Zieleni Miejskiej nie zgadzali się mieszkańcy - głównie ci, mieszkający w pobliżu wałów. Ich zdaniem betonowe ścieżki rowerowe w tym miejscu zostały źle zaplanowane, a ich powstanie mogłyby zniszczyć charakter tego miejsca.

Ponad siedmiokilometrowa betonowa lub asfaltowa trasa rowerowa według planu Zarządu Zieleni Miejskiej miałaby połączyć Klasztor Sióstr Norbertanek z okolicami Młynówki Królewskiej, ułatwiając tym samym rowerzystom szybsze dotarcie do centrum. Niestety plany Zarządu Zieleni Miejskiej, dotyczące budowy tras rowerowych wzdłuż rzeki Rudawy, od początku budziły kontrowersje wśród mieszkańców.
Konsultacje są po to, by zrealizować wolę mieszkańców i wszystko będzie zależało od tego jak się wypowiedzą - zapewnia Łukasz Pawlik zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Ponadto, jak dodaje, wszystkie przesłane formularze zostaną wzięte pod uwagę.
"Będzie to forma ankiety. W związku z tym każdy, kto wyśle wypełniony formularz, będzie uwzględniony. Oczywiście będziemy robili podsumowanie, zestawienia i na tej podstawie zobaczymy, jaka jest wola mieszkańców. Do konsultacji zapraszamy wszystkich mieszkańców, nie tylko tych, którzy mieszkają w pobliżu Rudawy" - mówi Pawlik
Mieszkańcy jednak obawiają się, że konsultację mogą być jedynie zasłoną dymną - mówi aktywista Maciej Sajdak, jeden z mieszkańców dzielnicy Zwierzyniec, gdyż jak informuje zarząd zaproponowany wcześniej projekt jest już na zaawansowanym poziomie.
"Odhaczmy, że konsultacje zostały zrobione, niemniej jednak zrobimy sobie ścieżkę tak, jak sobie zaplanowaliśmy, czyli betonową i po przebiegu meandrowania, który tak naprawdę jest absurdalny" - komentuje Sajdak.
Jak dodaje, mieszkańcy dzielnicy wciąż mają te same oczekiwania.

"Ścieżka rowerowa ma prowadzić cały czas północnym wałem. Zdecydowanie chcemy, aby obszar potencjalnego użytku ekologicznego nad Rudawą był chroniony. Ponadto chcemy, aby miasto zaplanowało przebudowę istniejących kładek, tak aby spełniały normy bezpieczeństwa i mogły się po nich poruszać osoby niepełnosprawne. No i chcemy, żeby nawierzchnia nie była betonowa, tylko jakaś bardziej naturalna, na przykład szutrowa" - mówi aktywista.

Niewykluczone, że po przeprowadzeniu konsultacji projekt będzie trzeba zmodyfikować. Wypełniony i podpisany osobiście formularz mieszkańcy będą mogli wysłać w formie skanu/zdjęcia drogą elektroniczną, pocztą tradycyjną z dopiskiem: "Konsultacje - rzeka Rudawa" a także przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP).
Konsultacje organizowane przez Zarząd Zieleni Miejskiej będą trwały od 4 do 29 października. Wówczas mieszkańcy będą mieli możliwość wypełniania i wysyłania ankiet, w których wyrażą swoje opinie na temat budowy wałów. Dopiero wtedy, jeżeli opinie będą pozytywne - zarząd będzie mógł uzyskać pozwolenie na budowę.