Ekspozycja, w zamyśle Centrum, wpisuje się w aktualne trendy związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem, a także ideę upcyclingu, czyli przetwarzania materiałów w taki sposób, aby nadać im nowe życie i uzyskać przedmioty o większej wartości.

Twórczość Bogusława Bachorczyka jest w pewnej analogii z teorią dziedzictwa, którą się zajmujemy, to znaczy postrzeganiem dziedzictwa jako wykorzystania przeszłości dla przyszłości, tego, co było, dla przyszłych celów. Ten rodzaj myślenia towarzyszy artyście i jest widoczny w jego twórczości

- wyjaśniła dyrektorka MCK Agata Wąsowska-Pawlik podczas briefingu z okazji otwarcia wystawy.

W pierwszej z trzech sal ekspozycji zaprezentowane zostały najnowsze prace powstałe z odpadów zebranych na plażach nad Bałtykiem. "Stałem się plenerowym artystą, wychodziłem z workiem i zbierałem to, co mi się podobało i co mogłem unieść" - powiedział dziennikarzom Bogusław Bachorczyk. Wyrzucone przez morze przedmioty, naturalne relikty i zebrane śmieci zostały połączone z plastikiem, drewnem, metalem lub tkaninami.

W kolejnych pomieszczeniach znalazły się dzieła skomponowane z uznanych za niepotrzebne przedmiotów, ostatnia prezentuje m.in. kolaże podejmujące temat relacji człowieka z naturą.

"Rzeczy, z których korzystam, to często przedmioty pozbawione swoich pierwotnych funkcji, zepsute, wtedy mogę przerobić je w sposób, który nie jest związany z ich pierwotnym przeznaczeniem" - dodał twórca. Jak zaznaczył, materiały do swoich prac na co dzień znajduje m.in. w krakowskich antykwariatach albo targu staroci.

"Główną metodą działań artysty jest używanie gotowych przedmiotów. Na wystawie widzimy, że artysta zderza różne, z pozoru nieprzystające do siebie rzeczy i tworzy nowe kreacje artystyczne. Pozwala zaistnieć tym pracom jako nowym bytom" - oceniła kuratorka wystawy Monika Rydiger. "Kluczem do całości jest bardzo szerokie pojęcie pracowni – dla artysty to nie tylko jego mieszkanie, warsztat, ogródek, ale także szkicowniki, wrażenia" - dodała.

Wystawa "Odzyski-obiekty. Bogusław Bachorczyk" będzie prezentowana w piwnicach Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Główny 25 w Krakowie od 8 marca do 14 kwietnia 2024 roku.(