Dawniej to właśnie w Klasztorku znajdowała się główna część wystawionej kolekcji. Aktualnie prezentowane będą tam zbiory podzielone na cztery części: "Dziedzictwo Puław", "Zbrojownia", "Hotel Lambert" oraz "Ciekawości". W sumie znajduje się tam ok. 1800 przedmiotów umieszczonych w odrestaurowanych XIX-wiecznych gablotach.
Wystawa nawiązuje do puławskiej historii Kolekcji Czartoryskich i pokazuje obiekty, które świadczą o ówczesnym romantycznym modelu muzealnictwa, kiedy to szczególną troską otaczano muzealia ze względu na ich wartość nie tylko artystyczną ale przede wszystkim historyczną i symboliczną. Dlatego na wystawie zobaczymy przedmioty związane z królami polskimi, bohaterami narodowymi, muzykami, poetami i pisarzami - takimi jak np. Julian Ursyn Niemcewicz czy Fryderyk Chopin i Marcelina Czartoryska.
- mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie - Andrzej Szczerski, który wskazuje także na to, iż dzisiejsze otwarcie Klasztorka oznacza zakończenie złożonego procesu inwestycyjnego, którego kolejne etapy wieńczyły wcześniej otwarcia: Pałacu w 2019 roku oraz Arsenału w 2021 roku. "Remont klasztorka był wymagający" - dodaje dyrektor.