Startująca do Sejmu z listy KW SLD Magdalena Dropek (miejsce 5.) podkreśliła, że konferencja prasowa jest organizowana przed instytucją publiczną, przed Urzędem Miasta Krakowa, gdzie można stanąć z tęczową flagą, co jak podkreśliła "nie jest takie oczywiste w innych miastach Polski, zwłaszcza mniejszych".

"Niedaleko stąd jest ulica Franciszkańska i Pałac Biskupi. Miejsce to powinno symbolicznie nawoływać do miłości bliźniego, być miejscem, które nie dzieli, miejscem, które łączy. Niestety w ostatnich miesiącach jest to miejsce, z którego sączy się nienawiść w stosunku do społeczności LGBT" – powiedziała Dropek. Dodała, że "potrzebujemy odważnych polityków i polityczek, osób gotowych na wyzwania współczesności", w tym na wyzwania związane ze społeczeństwem, które się zmienia.

"Dziewiętnasty" na liście KW SLD (współtworzonego przez SLD, Wiosnę i Lewicę Razem) w okręgu krakowskim Tomasz Idzik mówił, że za rządów PiS "zalewa nas straszna fala hejtu", przed którą państwo powinno chronić. "PiS przy każdej kolejnej kampanii szuka sobie nowego wroga, którego może zaatakować. W 2015 roku byli to uchodźcy, w tym roku są to lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe, które PiS chowa pod demonicznym skrótem LGBT. Jestem tym wszystkim wkurzony, ale jestem też pełen nadziei, że Wiosna, że lewica są w stanie to zmienić i zaserwować nam Polskę otwartą, przyjazną wszystkim niezależnie od tego kim są, jak się określają i kogo kochają" – mówił Idzik.

Przypomniał, że w programie wyborczym ugrupowań lewicowych znalazły się m.in.: równość małżeńska, związki partnerskie i rzetelna edukacja seksualna.

Prof. Joanna Hańderek, startująca do Sejmu z jedenastego miejsca na liście KW SLD w okręgu krakowskim podkreśliła, że zgodnie z art. 256 kodeksu karnego nie wolno nawoływać do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych czy wyznaniowych.

"Język hejtu, język nienawiści zdominował politykę, zdominował media i to obciąża nas wszystkich" – powiedziała Hańderek. Jej zdaniem artykuł 256 kodeksu karnego powinien być uzupełniony o zapis, że nie wolno dyskryminować nikogo, kto należy do społeczności LGBT. "Zadaniem lewicy, zadaniem dla wszystkich jest upomnieć się o ludzi, którzy są dyskryminowani. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby prawo było równe. Konstytucja nam te prawa gwarantuje" – dodała Hańderek. 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)