„Klasztorek jest miejscem, które od kilkunastu lat nie istniało w sensie muzealnym. Już niedługo cały kompleks będzie otwarty i będzie można zobaczyć wiele dotychczas niedostępnych eksponatów” - powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński.

Muzeum Narodowe w Krakowie prowadzi remont Klasztorka od 2021 roku. Realizacja inwestycji  stawia sobie za cel przywrócenie pierwotnej funkcji ekspozycyjnej oraz modernizację zabytkowego budynku - wraz z detalem architektonicznym oraz wyposażeniem ekspozycji w postaci etalażu ekspozycyjnego oraz pomieszczeń towarzyszących. Po modernizacji obiektu wystawa w Klasztorku stanie się częścią stałej ekspozycji Muzeum Książąt Czartoryskich, budynek będzie też pełnił inne funkcje muzealne w zakresie przechowywania i udostępniania zbiorów.

W ramach inwestycji przeprowadzono modernizację instalacji sanitarnych, elektrycznych i niskoprądowych, wentylacji i klimatyzacji. Dokonano także wymiany pokrycia dachu wraz z elementami więźby dachowej, przeprowadzono remont konserwatorski elewacji zewnętrznych wraz z konserwacją zabytkowego dziedzińca wewnętrznego i studni, remont konserwatorski stolarki okiennej i drzwiowej wraz z odtworzeniem witraży i historycznych przeszkleń. W roku 2022 rozpoczęto sukcesywne wyposażanie wnętrz Klasztorka. Zakupiono nowoczesny systemu monitoringu klimatu, wilgotności i oświetlenia na ekspozycji i pracowni specjalistycznych.

Rozpoczęły się również prace przy konserwacji i modernizacji historycznego etalażu przyszłej wystawy (gabloty historyczne, postumenty), a także nad uzupełnieniem etalażu o nowe gabloty z nowoczesnym oświetleniem.

Klasztorek - wystawa stała

Ekspozycja Klasztorka odsłoni przed widzem unikatowy charakter kolekcji Czartoryskich. Prezentacja obrazów oraz starannie dobranych, nierzadko – urzekająco pięknych przedmiotów umożliwia ich odbiór zmysłowy i emocjonalny, zaś zabytkowe wnętrza i meble generują niepowtarzalny klimat. Wystawa łączy dwa wątki: pierwszy uzupełnia narrację historyczną (rozpoczętą w Pałacu) o okres napoleoński, czasy Powstania Listopadowego i Wielkiej Emigracji. Drugi prezentuje atrakcyjne przedmioty ze zbiorów puławskich, będące swego rodzaju galerią osobistości trwale zapisanych w dziejach i kulturze Europy oraz świata; tu – obok innych cennych precjozów – znajdzie się m.in. krzesło Szekspira.  

Wystawa jest refleksją nad „mową rzeczy” w historii i współczesności muzealnictwa.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w połowie czerwca 2023 roku.

Projekt realizowany w ramach zadań:

1) Modernizacja i wyposażenie budynku Klasztorka, stanowiącego część kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – dotacja celowa ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2) Remont konserwatorski budynku Klasztorka - Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 6 w Krakowie w zakresie prac budowlano-konserwatorskich oraz niezbędnych instalacji  – PWE 2021-2023 w ramach dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

mat.prasowe MNK