Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Elbud przechodzi do historii

  • Kraków
  • date_range Środa, 2019.12.04 16:16 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:03 )
Wielkie wyburzanie już się rozpoczęło. Ruszyła rozbiórka Elbudu - budynku przy ulicy Wadowickiej w Krakowie, gdzie w latach dziewięćdziesiątych mieściła się słynna giełda komputerowa. Od 2005 roku 9-hektarowy teren pomiędzy ulicami Wadowicką i Tischnera należy do firmy Stalprodukt. Przypomnijmy - już w zeszłym roku zniknęły zabudowania poprzemysłowe i hale produkcyjne. Teraz znika "Elbud" - budynek, gdzie dla niektórych tworzyła się historia.

Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj materiału Tomasza Bździkota
Wyburzanie Elbudu

Ten widok obudził dawne wspomnienia wśród wielu krakowskich graczy i miłośników elektroniki. Jak wspomina Maciej Myśliwiec, socjolog z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, to było miejsce, gdzie w latach dziewięćdziesiątych można było zdobyć wszystko - niekoniecznie z legalnego źródła. To było miejsce, gdzie pielgrzymował co weekend - nieważne czy śnieg, czy deszcz, czy słota - każdy przedstawiciel rozwijającego się krakowskiego świata komputerowego: - To było miejsce, gdzie można było kupić przegrywane filmy, gry, na dyskietkach, potem na CD. Tak naprawdę to było miejsce, w którym wiele osób wymieniało się rzeczami, ale nie oszukujmy się, że wraz ze spadkiem cen, większą dostępnością, dostępnością internetu, zapotrzebowanie na tego typu rzeczy po prostu maleje, nic nie trwa wiecznie. Dlatego wraz z rozwojem internetu oraz częstszymi interwencjami policji walczącej z nielegalnymi oprogramowaniami giełda na początku tego wieku upadła.

Ale zostawmy te nostalgiczne historie, bo nie zapominajmy, że Elbud to też po prostu ładny budynek:

- Był. Już go nie ma. To była całkiem solidna, porządna socrealistyczna architektura. Temu budynkowi raczej nic nie groziło i nie było żadnych przesłanek poza ekonomicznymi, aby go wyburzyć – mówi dr Michał Wiśniewski z fundacji "Instytut Architektury" i dodaje, że to też takie zwieńczenie przemian w tej części Krakowa, gdzie od końca lat dziewięćdziesiątych ten teren zaczął się intensywnie zmieniać: - Najpierw Solvay, a potem kolejne fabryki w tej części Krakowa zaczęto usuwać. W ich miejsce zaczęły wkraczać najpierw centra handlowe, a dzisiaj w coraz większym stopniu centra biurowe. Symbolem tej część Krakowa jest sylweta Łagiewnik wychodząca ponad dachy sklepów z glazurą czy też flizami. To jest chyba bardzo smutne podsumowanie tego, jak planowany jest rozwój Krakowa.

Nad tym zastanawiają się też mieszkańcy, którzy dziwią się, że nie mający żadnych wad konstrukcyjnych budynek nieodwołalnie znika.

Zgodnie z planami mają tam powstać hotele, biurowce i sklepy.

 

 

Tomasz Bździkot/jgk

 


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię