- A
- A
- A
Pożegnaliśmy Zbigniewa Wodeckiego
Kraków pożegnał Zbigniewa Wodeckiego dźwiękami trąbki. Pożegnalny utwór "I did it my way" Franka Sinatry zagrał Michał Bylica, kuzyn zmarłego artysty. Na grobie złożone zostały wiązanki kwiatów przepasane kirem. Choć uroczystość miała mieć prywatny, rodzinny charakter, przy grobie modliły się tłumy.Mszę odprawił bp Tadeusz Pieronek. W czasie nabożeństwa psalmy śpiewały przyjaciółki zmarłego - Beata Rybotycka i Elżbieta Towarnicka, jedną z pieśni na trąbce zagra kuzyn Zbigniewa Wodeckiego.
Po mszy kondukt żałobny przeszedł na Cmentarz Rakowicki. Trumna została złożona w rodzinnym grobowcu, w którym pochowani są Irena i Józef Wodeccy, rodzice artysty. Kiedy trumna z ciałem Zbigniewa Wodeckiego była składana do grobu, fani jego twórczości na pożegnanie po raz ostatni uczcili artystę oklaskami.
Rodzina prosiła, żeby nie przynosić kwiatów i wiązanek. Zamiast tego proszą o przekazanie datków na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci.
Zbigniew Wodecki - autor polskich przebojów, skrzypek i trębacz zmarł w poniedziałek 22 maja w jednym z warszawskich szpitali. Miał 67 lat.
Zbigniew Wodecki był jednym z najbardziej znanych polskich muzyków i osobowości estradowych. Piosenkarz, instrumentalista (grał na skrzypcach, trąbce i fortepianie), kompozytor, a także aktor i prezenter telewizyjny. Urodził się 6 maja 1950 r. w Krakowie. Karierę muzyczną rozpoczął w wieku pięciu lat, gdy dostało do ojca – muzyka Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie – swoje pierwsze skrzypce. Cała jego rodzina zajmowała się muzyką, matka śpiewała sopranem koloraturowym, a siostra grała na wiolonczeli.
Wodecki ukończył z wyróżnieniem Średnią Szkołę Muzyczną w klasie prof. Juliusza Webera. W latach 1971-1978 grał w filharmonii krakowskiej, w orkiestrze symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji oraz Krakowskiej Orkiestrze Kameralnej pod dyrekcją Kazimierza Korda.
Był związany z Piwnicą Pod Baranami, grał w zespole Anawa Marka Grechuty i w zespole Ewy Demarczyk. Jako wokalista zadebiutował na festiwalu polskiej piosenki w Opolu w 1972r. piosenką „Znajdziesz mnie znowu” z muzyką Piotra Figla i słowami Wojciecha Manna. Szybko piosenki wykonywane przez niego zyskały status przebojów: Zacznij od Bacha, Izolda, Pszczółka Maja, Chałupy, Lubię wracać tam, gdzie byłem, Z tobą chcę oglądać świat. Był posiadaczem licznych nagród i wyróżnień, m.in. na festiwalach w Opolu i Sopocie czy Fryderyków.
W 2015 roku wielkim sukcesem okazała się płyta „ 1976: A Space Odyssey” nagrana z zespołem Mitch & Mitch, która zyskała status Złotej Płyty. Zbigniew Wodecki był też gospodarzem telewizyjnego programu muzycznego TVN "Droga do gwiazd", "Twoja droga do gwiazd" oraz jednym z jurorów w polskiej edycji programu "Taniec z gwiazdami".
Był bardzo aktywnym muzykiem, rocznie dawał ok. stu koncertów i – jak zapowiadał – chciał grać i śpiewać, dopóki sił wystarczy. Wielokrotnie gościł w Radiu Kraków, ostatnio 20 kwietnia tego roku w programie Przed Hejnałem. Rozmowy Pawła Sołtysika ze Zbigniewem Wodeckim można posłuchać TUTAJ.
Zbigniew Wodecki miał 67 lat.
(Teresa Gut/PAP/IAR/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:47
Szukasz jeszcze pomysłu na majówkę? Odwiedź mniej znane muzea Małopolski
-
20:15
Nie tylko Zakopane. Sądeckie uzdrowiska pełne turystów i atrakcji
-
19:55
Wisła nie wykorzystała swoich szans. Górą imienniczka z Płocka
-
19:43
Znikome zainteresowanie busami elektrycznymi do Morskiego Oka. Dyrekcja TPN: „Są dwa powody”
-
19:32
Nowy Dom Zdrojowy w Żegiestów-Zdrój ponownie otwarty
-
19:03
Majówka na wysokości – Jaworzyna Krynicka pełna odwiedzających
-
18:58
Kolorowe otwarcie parku wodnego w Krynicy-Zdroju – zabawa dla całych rodzin!
-
18:55
Wśród kwiatów... i historii. Dlaczego tak chętnie zwiedzamy to miejsce?
-
18:05
Giewont o wschodzie słońca? TPN przypomina: to teraz nielegalne!
-
17:52
Puchar Polski dla Legii Warszawa!
-
16:59
Zakopane - są miejsca, gdzie nie ma tłumów
-
16:46
W finale Pucharu Polski Legia walczy z Pogonią
-
13:30
Czarne dziury, ciemna materia i lot Uznańskiego. Fizyk wyjaśnia tajemnice kosmosu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze