Jak wygląda praca z trudnym dziedzictwem w praktyce? Jak powstają performatywne pomniki? Jak dekolonizuje się miejsca po przemocy, wydobywa ich postpamięciowy wymiar i przywraca sprawczość ofiarom?
Pojęcie "Zielonych Upamiętnień" łączy się z żydowskim świętem Tu Bi'Szwat, zwanym także Nowym Rokiem Drzew. To wywodzące się z Talmudu święto, współcześnie często łączy się z podnoszeniem świadomości ekologicznej, odpowiedzialnego zarządzania zasobami naturalnymi, oraz tradycją sadzenia drzew w Izraelu.
Wydarzenie z serii "Zielone upamiętnianie. Praktyki postpamięci" jest realizowane w ramach projektu NeDiPa: Negotiating Difficult Pasts, który realizujemy wspólnie z Fundacją Zapomniane oraz Fundacją Urban Memory Foundation, dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Citizens, Equality, Rights and Values (CERV). Wydarzenie jest organizowane we współpracy z networkiem TTTM - Thinking Through the Museum oraz Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie.
- A
- A
- A
Drzewa zamiast pomników. Czym jest "zielone upamiętnienie"?
O nowych, ekologicznych praktykach przywracania pamięci zapomnianym miejscom i ludziom opowiada Justynie Nowickiej Magdalena Koralewska-Rubenfeld, współzałożycielka Festivaltu, żydowskiego festiwalu sztuki i aktywizmu.
Autor:
Justyna Nowicka
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
11:02
Kraków bije rekordy turystyczne. Ponad 12 milionów odwiedzających w 2024 roku
-
10:26
Protest mieszkańców gminy Mogilany na Zakopiance
-
10:07
Dookoła szaro? Pomówmy o kolorach...w świecie zwierząt!
-
09:58
Rozpoczął się „weekend cudów” Szlachetnej Paczki. Pomoc trafi do ponad 17 tys. rodzin
-
09:15
Wchodzi w życie nowy rozkład jazdy na kolei. Jakie zmiany czekają Małopolan?
-
08:34
Zaskakujący, delikatny, pełny emocji. Recenzja filmu „Min Gun”
-
08:25
Zbliżają się święta, więc w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte
-
08:08
Nie ma pieniędzy na remont kolejnego odcinka zachodniej obwodnicy Nowego Sącza
-
22:30
Co się dzieje, kiedy policja ma zbyt wiele władzy?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze