- A
- A
- A
Drzewa i rośliny na krakowskich Plantach policzone. Są w dobrej kondycji
Ponad 2,2 tys. drzew i 3 tys. krzewów rośnie na krakowskich Plantach. Większość z nich to rośliny dojrzałe i w dobrym stanie. Zaledwie ok. 7 proc. drzew wymaga stałej obserwacji – wynika z inwentaryzacji przeprowadzonej w ramach projektu MONIT-AIR.Inwentaryzacja nie była zwykłym liczeniem roślin. Kraków korzystając z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego prowadzi pilotażowy program, którego efektem ma być bardzo dokładny opis 100 ha terenów zielonych w mieście. Pierwszym obszarem już opisanym są Planty.
Firma pracująca na zlecenie miasta nie tylko policzyła rośliny, ale też opisała je pod kątem: gatunku, wielkości, stanu zdrowotnego, położenia względem małej i dużej architektury. Dane zostały powiązane z mapami i wprowadzane do komputera. W bazie jest zdjęcie każdego drzewa.
"Ten projekt przybliża nas do standardów, jakie są stosowane w Europie Zachodniej, gdzie każde drzewo posiada własny certyfikat i tabelę prac, które zostały przy nim zlecone i wykonane" – powiedział PAP dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf. Jak wyjaśnił, taka szczegółowa inwentaryzacja umożliwi określenie: stanu każdego drzewa i ewentualnych zagrożeń oraz zabiegów pielęgnacyjnych. "Będziemy na bieżąco wiedzieli, co dzieje się z każdym drzewem oraz ile kosztuje utrzymanie konkretnego parku. Będziemy też mogli zróżnicować standardy utrzymania zieleni miejskiej" – dodał.
Na mających blisko 21 ha Plantach zinwentaryzowano: 2 tys. 236 drzew i 3 tys. 21 krzewów. Stoi tam 658 latarni, 36 pomników, 401 koszy na śmieci, ponad 2 tys. płotków i 1004 ławki. "Te liczby pokazują, jak wiele pracy trzeba włożyć w utrzymanie tak niewielkiego terenu” - powiedział PAP zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej Łukasz Pawlik.
Dominującymi gatunkami drzew są na Plantach: klon (629 sztuk), lipa drobnolistna (362) oraz kasztanowiec biały (227). Inne to: jesion wyniosły, brzoza brodawkowata i robinia biała. "Jest to drzewostan dojrzały, choć nie określaliśmy wieku roślin bardzo dokładnie, bo nie ma pozwalającej na to metody nieinwazyjnej. Dominują drzewa o wysokości 20-25 metrów, których jest 19 proc. 15 proc. stanowią drzewa mające 25-30 metrów" - mówił Pawlik.
Z okazów rzadkich na Plantach rosną dwie sofory chińskie, jeden platan oraz jeden buk czerwony.
Specjaliści ocenili, że stan zdrowotny 85 proc. drzew jest dobry, a sześciu procent średni. "Siedem procent – 165 drzew wymaga stałej obserwacji, a 21 interwencji" - powiedział Pawlik. W trakcie inwentaryzacji okazało się, że w niektórych miejscach żywopłot grabowy, który miał odgradzać Planty od ruchu ulicznego jest pełen luk. Dlatego konieczne będzie jego odnowienie oraz prace pielęgnacyjne przy innych krzewach, w tym przy dereniu białym, wymagającym regularnych cięć.
Zajmujący się zielenią inspektorzy będą w pracy posługiwać się tabletami. W ramach pilotażowego projektu zakupiono osiem takich urządzeń, dzięki którym będąc w terenie będą oni mieli dostęp do danych i możliwość ich aktualizacji.
Inwentaryzacja jest prowadzona obecnie w parku Krakowskim, jeszcze w rym roku rozpocznie się w parku Jordana.
Wartość całego projektu to 3 mln 685 tys. zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014. Projekt obejmuje nie tylko inwentaryzację zieleni, ale także: ocenę warunków przewietrzania Krakowa, inwentaryzację pieców, kotłowni i kominków węglowych, stworzenie mapy określającej czynniki aerodynamiczne oraz komputerowego systemu zarządzania zielenią miejską.
(PAP,ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:03
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 09.05
-
22:01
Nagranie z kaplicy Sykstyńskiej tuż po wyborze Leona XIV. Unikatowy film
-
21:24
„Papież środka”. Kim jest Leon XIV? Adam Szostkiewicz: „Zdrowy kompromis i styl Franciszka”
-
20:49
Papież Leon XIV: pokój niech będzie z wami wszystkimi
-
19:50
Jak będzie wyglądał Kościół z papieżem Leonem XIV na czele?
-
19:06
W Krakowie Dzwon Zygmunt uczcił wybór nowego papieża
-
19:05
Euforia w Watykanie! Biały dym ukazał się nad Kaplicą Sykstyńską
-
18:31
Kardynał Robert Prevost z USA nowym Biskupem Rzymu! (Transmisja wideo z Watykanu)
-
18:15
Na konklawe wybrano papieża - biały dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej (Transmisja wideo z Watykanu)
-
17:52
Wypadek w Jaworniku. Zakopianka w stronę stolicy Tatr zablokowana
-
17:23
Koniec bonifikat? Ekspert: polityka sprzedaży mieszkań komunalnych musi się zmienić
-
15:57
Spór o budowę w Nowej Hucie. Pozwolenie unieważniono, prace trwają
-
15:43
"Lena Kichler i jej dzieci" - dokument Ewy Szkurłat
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze