Jak wyjaśniła PAP Barbara Łysoń, prezes fundacji Apikultura, która zorganizowała przedsięwzięcie, drewniany domek do uloterapii stoi na czterech ulach zamieszkałych przez rodziny pszczele. Powietrze z tych uli przez niewielkie otwory może swobodnie przedostawać się do wnętrza, w którym prowadzona jest terapia. Sesja terapeutyczna trwa około godziny – w tym czasie pacjenci relaksują się, wdychając powietrze wypełniające wnętrze obiektu.
"Pobyt działa relaksująco i uspokajająco, mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na stan psychiczny pacjentów szpitala. Wystarczy brać głębokie oddechy i się inhalować – to jest takie pszczele spa" – zaznaczyła szefowa fundacji.
Do uli zostały wybrane pszczoły łagodnej rasy, które nie zrobią krzywdy uczestnikom terapii. Jak zaznaczyli pomysłodawcy, domek raczej nie jest nastawiony na wytwarzanie miodu, ale na terenie szpitala ustawiono kilka uli, z których będzie pobierany miód i inne produkty pszczele.
Owadami opiekuje się doświadczony pszczelarz zatrudniony w krakowskim szpitalu.
Łysoń poinformowała, że jest to pierwsze w Krakowie miejsce, gdzie można korzystać z dobrodziejstw powietrza ulowego, które – jak podkreślają specjaliści od apiterapii – ma bardzo dobry wpływ na układ nerwowy (działa uspokajająco), układ oddechowy i sercowo-naczyniowy (stabilizuje m.in. sen i ciśnienie krwi).
Powietrze ulowe jest antyseptyczne – bez bakterii, wirusów i grzybów. Na osobę poddawaną terapii oddziałuje także energia wytwarzana przez pszczoły, a przede wszystkim substancje lotne zawarte w powietrzu ulowym, pochodzące z propolisu, miodu, pyłku pszczelego i z wosku.
"Mamy nadzieję, że za przykładem tego szpitala pójdą inne placówki" – dodała przedstawicielka fundacji.
"Nie mam w zwyczaju odpędzać ludzi, którzy przychodzą z ciekawymi pomysłami, które mogą z jednej strony ocieplić wizerunek tego miejsca, a z drugiej być może pomóc części pacjentów w dochodzeniu do siebie" – powiedział dyrektor szpitala Stanisław Kracik.
Zadeklarował, że będzie zachęcał doktorantów, aby przeprowadzili badania dotyczące tego typu terapii.
(PAP/jgk)