- A
- A
- A
Czyste powietrze: smog w Krakowie to również wina gmin ościennych
Ponad piętnaście procent szkodliwych pyłów, które unoszą się w powietrzu i tworzą smog w Krakowie, to wina gmin sąsiednich. Tak wynika z badań przeprowadzanych przez Krakowski Alarm Smogowy.- Świadomość tego czym palimy i jak złym powietrzem oddychamy w gminach otaczających Kraków jest wciąż bardzo mała – mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego – Te kilkanaście gmin, które okalają Kraków, a które nazywamy obwarzankiem krakowskim, przyczyniają się znacznie do powstania smogu w Krakowie. Około 15 procent pyłów i rakotwórczego benzoapirenu, które znajdują się w Krakowie, pochodzi z gmin okalających Kraków.
W zeszłym roku Radio Kraków i Krakowski Alarm Smogowy przeprowadzili kilkutygodniową akcję pomiaru zanieczyszczenia powietrza w gminach okalających Kraków, takich jak Zielonki, Zabierzów, Niepołomice czy Skała, w sumie dziewięć gmin. Okazało się, że w większości z nich powietrze w okresie zimowym jest bardziej zanieczyszczone niż powietrze w Krakowie, w pobliżu tak dużych arterii komunikacyjnych jak Aleje Trzech Wieszczów.
Około 85 procent krakowian źle ocenia jakość powietrza, a im mniejsza miejscowość, tym mniejsza świadomość problemu. Np. mieszkańcy małopolskich wsi tylko w 14 procentach widzą problem z jakością powietrza. A świadomość problemu to klucz do walki z zanieczyszczeniem. Żeby zdecydować się na wymianę pieca, najpierw trzeba rozumieć, dlaczego trzeba to zrobić. To nie jest widzimisię lokalnych władz, tu chodzi o zdrowie i życie nas wszystkich. Bo rocznie z powodu smogu umiera przynajmniej cztery tysiące Małopolan.
Tegoroczna zima nie zapowiada poprawy. Co prawda w Krakowie proces wymiany pieców ruszył, ale idzie wolno. W mieście wciąż jest 12 tysięcy dymiących pieców, do końca roku może ze dwa tysiące jeszcze zostaną wymienione. W gminach ościennych proces wymiany dopiero rusza.
Kraków leży w niecce otoczonej wieloma dymiącymi kominami. Każda gmina jest zobowiązana do kontroli palenisk. Jeśli nawet w gminie nie ma straży gminnej, gdy widzimy, że ktoś nadmiernie dymi, dzwońmy do gminy i domagajmy się kontroli. Niebawem w Krakowie i gminach ościennych rusza kampania informacyjna dotycząca problemu zadymienia.
Przypomnijmy, że w Krakowie całkowity zakaz palenia węglem i drewnem będzie od 2019 roku, a w całej Małopolsce od 2023.
Dominika Baraniec/wm
Najnowsze
-
22:51
Czterech chętnych, jedno miejsce. TRANSMISJA BARAŻY
-
18:16
Michał Drewnicki gościem Wojciecha Jakubowskiego
-
18:12
Śmiertelny skok do wody w nowo otwartym parku Zakrzówek
-
18:06
Michał Drewnicki: "Program, który mało kto ogląda nadal będzie emitowany za pieniądze podatników"
-
17:46
Sąd nadal nie wie co zrobić ze sprawą byłego prezydenta Tarnowa R. Ścigały
-
17:24
Podsumowanie 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
-
17:20
79. rocznica śmierci Józefa Becka
-
16:44
Wiemy, jak będą wygladać medale Igrzysk Europejskich
-
16:08
S7 Moczydło Miechów - ćwiczenia straży pożarnej
-
16:05
Rzeczniczka pogotowia: świadek odgrywa kluczową rolę w łańcuchu przeżycia
-
15:52
Jacek Zieliński na dłużej w Cracovii
-
15:50
Nowy trener tarnowskich szczypiornistów
-
15:30
Podsumowanie 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
-
15:15
Dni otwarte w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka”
-
14:47
Myślenice: czuły nos policyjnego owczarka doprowadził do zatrzymania sprawcy włamania
-
14:24
Krasne-Lasocice i Słupia objęte strefą zagrożenia w związku z wystąpieniem ptasiej grypy
-
09:10
Złoty pociąg, tajemnice medycyny i mała Lotta. Alfabet 4.6.23
-
15:30
Przystanek Kultura na żywo z 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
-
14:14
"Duch wieje tam gdzie chce" - zesłanie Ducha Świetego
-
20:46
Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze