- A
- A
- A
Czarny poniedziałek w Małopolsce. Na ulicach miast protestowały setki kobiet
Nie zgadzają się z zaostrzeniem przepisów antyaborcyjnych, uważają, że te ograniczają ich wolność i prawo do decydowania o własnej przyszłości. Kobiety, zgodnie ubrane na czarno, protestowały w całej Polsce. W Krakowie przeszły z rynku Dębnickiego, Alejami Trzech Wieszczów i ulicą Straszewskiego na Rynek Główny.#CzarnyProtest ..Z Rynku Dębnickiego w Krakowie wyrusza Marsz Milczenia. @RadioKrakow pic.twitter.com/NiTVt9piHn
— Dominika Panek (@dominika_panek) 3 października 2016
Czarny protest w Nowym Sączu @RadioKrakow #NowySacz pic.twitter.com/U372ibOtor
— Marta Tyka (@marta_tyka) 3 października 2016
Czarny protest w Zakopanem zgromadził około stu uczestników. Było też kilka osób przeciwnych protestowi @RadioKrakow pic.twitter.com/qUwCSimcak
— Bartek Grzankowski (@BartG_ski) 3 października 2016
W Tarnowie jest też kontrmanifestacja Młodzieży Wszechpolskiej. @RadioKrakow pic.twitter.com/xRT88EmPRJ
— Bartłomiej Maziarz (@BartMaziarz) 3 października 2016
Na Bulwarze Poleskim w Krakowie zorganizowano m.in. zajęcia z samoobrony. Panie mogły też wziąć udział w cyklu wykładów przygotowanych przez ginekologów, socjologów i filozofów. Eksperci rozmawiali o m.in. o prawach kobiet. O 16:30 z rynku Dębnickiego wyruszy Marsz Milczenia, jego uczestniczki będą miały zaklejone usta. O 18 w Rynku Głównym będą skandować hasła: „Chcę mieć wybór”, „Chcę mieć prawa”. Swój udział w manifestacji, tylko za pośrednictwem Facebooka potwierdziło już blisko 10 tysięcy osób.
Do protestu przyłączyły się też inne małopolskie miasta jak Wadowice,Tarnów, Chrzanów, Nowy Sącz i Zakopane.
"Będziemy blokować centrum miasta i prosimy się do tego przygotować. Będziemy wykrzykiwać hasła idei o jakie walczymy" - mówiła Radiu Kraków Justyna Buńkowska, jedna ze współorganizatorek protestu w Krakowie.
Inicjatorzy akcji zachęcali, by panie wzięły tego dnia urlopy w pracy i przyłączyły się do protestu. W czarny protest włączyli się restauratorzy i właściciele klubów. W jednej z kawiarni panie mogły wypić za darmo czarną herbatę. "U nas nie ma dyscypliny. Dziewczyny same zdecydują, czy będą chciały przyjść do pracy czy nie. W większości zastąpią je ich koledzy zza baru, żeby dziewczyny mogły dołączyć do działań protestacyjnych" - mówiła Katarzyna Hernik z Pasażu.
W Krakowie kobiety będą ubrane na czarno, planują rozwieszać czarne wstążki na pomnikach, przystankach i drzewach. Przyszykowały też haft okupacyjny, czyli kilkumetrowy, czarny transparent, na którym powstały hasła wspierające idee strajku.
"Za skandaliczne uznajemy skazywanie kobiet na śmierć z powodu ciąży pozamacicznej. Skandaliczne jest utrzymywanie ciąży, które zagraża zarówno życiu matki jak i dziecka. Karanie kobiet, które poroniły... Poronienie jest zawsze dramatem dla kobiety" - dodaje Edyta Gajewska, jedna z koordynatorek akcji.
Uczestniczki strajku przyznają, że wzór dla nich stanowią kobiety z Islandii, które 41 lat temu sparaliżowały swój kraj, by walczyć o swoje prawa i godność. Organizatorki akcji zapowiedziały, że jeśli nie przyniesie ona skutku w postaci zmian w projekcie ustawy antyaborcyjnej, będą kolejne protesty. Tymczasem w najbliższą środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat praw kobiet w Polsce.
W odpowiedzi na czarny protest w internecie organizowane są akcje sprzeciwu – na przykład inicjatywy pod hasłem „Nie biorę udziału w strajku kobiet". Konferencja Episkopatu Polski zachęca z kolei do przyłączenia się do modlitwy w intencji wszystkich decydujących w Polsce o prawnej ochronie życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.
W katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze mszy świętej koncelebrowanej w tej intencji przewodniczył abp Henryk Hoser. W archikatedrze łódzkiej koncelebrze przewodniczył abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego KEP. Z kolei w sanktuarium na Jasnej Górze mszę świętą odprawił metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
(Dominika Panek/IAR/ew/jp)
Obserwuj autorkę na Twitterze:

W Tarnowie protest kobiet rozpoczął się drobnym incydentem. Marsz przez chwile blokowało kilkanaście młodych osób z Młodzieży Wszechpolskiej.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
07:17
80 lat temu zakończyła się II wojna światowa
-
06:59
Awans to wyjątkowy moment
-
06:59
Na maturze angielski na poziomie rozszerzonym i historia muzyki
-
06:49
Małopolanka dziewiąta na mecie
-
06:41
Czwartek zapowiada się na pochmurny. W nocy będzie mroźno
-
06:24
Zbliża się to, czego wszyscy się boją. W sobotę startują prace na moście Grunwaldzkim
-
06:07
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 08.05
-
06:02
W drugim dniu konklawe przewidziane są cztery głosowania. Kiedy możemy ujrzeć dym? TRANSMISJA Z WATYKANU
-
20:41
Między podziałami a polityką. Jaki powinien być nowy papież?
-
20:05
Tragedia na UW. Nie żyje jedna osoba, zatrzymano sprawcę
-
18:52
"To nie jest miejsce na kolejny budynek". Mieszkańcy Nowego Sącza kontra deweloper
-
16:49
Maj pachnie muzyką – pięć koncertów, na których trzeba być
-
13:10
Składka zdrowotna dzieli polityków. „Małe firmy potrzebują oddechu, ale to wymaga namysłu”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze