- A
- A
- A
Nowy Bunkier Sztuki: sale wystawowe i kawiarnia w podziemiach. ZOBACZ WIZUALIZACJE
Robert Konieczny KWK Promes z Katowic wygrywa konkurs na rozbudowę i modernizację krakowskiego Bunkra Sztuki.1 czerwca 2016 w sześćdziesiątym szóstym roku istnienia - Galeria Szuki Wpółczesnej Bunkier Sztuki ogłosiła konkurs architektoniczny na przebudowę, rozbudowę i nadbudowę modernistycznego gmachu, który na trwałe wpisał się już w historyczną część miasta. Podejmując wyzwanie przebudowy i rozbudowy budynku Galerii organizatorzy konkursu chcieli przede wszytkim przwrocić jej autorską formę stworzoną przez Krystynę Tołłoczko-Różyską w 1965 roku.
Do udziału w konkursie zgłosiło się 130 architektów, konsorcjów i biur projektowych z Polski i zagranicy. Do II etapu jury wytypowało 33 prace.
W piątek 14 października jury ogłosiło laureatów.
Pierwszą nagrodę zdobył znany ze śmiałych i nowatorskich rozwiązań katowicki architekt Robet Konieczny KWK Promes z zespołem. Zaproponowane rozwiązanie chroni bryłę budynku będącego jednym z nielicznych w Polsce przykładów brutalizmu w architekturze i poszerza przestrzeń galerii o kilka podziemnych kondygnacji
- To odważny projekt i dla wielu będzie zaskoczeniem. Bardzo wiele projektów proponowało duże zmiany, gabarytowe rozbudowy. Dodają wiele przestrzeni w warstwie nadziemnej. Ale są też prace, które mierzą się z problemami przestrzennymi w inny sposób" - mówi Radiu Kraków dyrektorka Bunkra Sztuki Magdalena Ziółkowska.
- Jury konkursowe jednogłośnie wybrało laureata I nagrody. Muszę powiedzieć, że to jedyna praca, która zachowuje istotę Bunkra. Dopuszcza jego rozbudowę pod ziemią i będzie ona z jednej strony atrakcyjna, a z drugiej elastyczna" - podkreśla przewodniczący sądu konkursowego, Jerzy Szczepanik-Dzikowski.
W uzasadnieniu Sądu Konkursowego czytamy: „Zwycięski projekt zakłada poszanowanie wartości kulturowych istniejącego ikonicznego budynku Galerii i podporządkowanie im zasad modernizacji, w ramach której planowane jest przywrócenie mu dawnej świetności”.
Laureatami pozostałych nagród zostali: Pracownia Architektury Głowacki Tomasz Głowacki, Wrocław (II Nagroda); Grzegorz Mączka, Marta Mączka, Kraków (III Nagroda); Horizone Studio Darasz, Kisielewski, Strzeński sp.j., Kraków (I Wyróżnienie); KJ Architekci Katarzyna Jucha, Michał Jania, Filip Łękawski s.c. (II wyróżnienie).
Laureat Głównej Nagrody zostanie zaproszony do negocjacji na opracowanie dokumentacji projektowej i otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 70 000 zł.
Wszystkie nagrodzone i biorące udział w konkursie prace oglądać można na Plantach na plenerowej wystawie przed Bunkrem Sztuki do 9 listopada. Rozbudowa i modernizacja Bunkra Sztuki rozpocznie się na wiosnę 2018 roku. Jej koszt ma wynieść 24,5 mln złotych.
(Jolanta Drużyńska/ew)
Obserwuj autorkę na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:53
Polacy źle oceniają lokalne władze, ale nie zawsze chcą zmiany. Politolog wyjaśnia dlaczego
-
17:47
Order dla Zełenskiego odebrany. Jak rosyjska propaganda wykorzystuje decyzję Nawrockiego?
-
15:58
Co żyje na przystankach i w tramwajach? Kraków bada miejski mikroświat
-
15:41
Policja ustaliła tożsamość kobiety wyłowionej z Wisły
-
15:28
Gmina chce zlikwidować farmę fotowoltaiczną. Owce i kozy będą lepsze?
-
15:00
Swiatłana Cichanouska w Krakowie. „Wolna Białoruś jest interesem całego regionu”
-
14:29
Chabas, berbelucha i zajzajer
-
14:13
Tańsze bilety w Krakowie? Ekspert: „Nie ma darmowej komunikacji miejskiej”
-
13:51
Koniec prac przy kluczowym obiekcie obwodnicy Oświęcimia
-
13:22
Śmieci nie zostały odebrane? Sprawdź, co zrobić
-
12:53
Burzowy front uderzył w Małopolskę. Trwa sprzątanie po burzach
-
12:51
Przemek Czaja: Fotografia ma wspólny mianownik z malarstwem
-
12:36
Są pieniądze na zabezpieczenie osuwiska w powiecie tarnowskim. Prace jeszcze w tym roku
-
11:49
Kraków zmniejszy liczbę kramów na Małym Rynku. Wystawcy protestują
-
11:43
Codzienne bariery dla osób z niepełnosprawnościami. "Wsparcie jest na wagę złota"
-
18:30
Uzależnienie wśród osób z niepełnosprawnościami to wciąż temat tabu. Anna Dymna rzuca światło na trudną rzeczywistość
-
15:05
Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej
-
22:05
Instynkt – biologiczny autopilot czy mit?
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 1.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze