Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nowy Bunkier Sztuki: sale wystawowe i kawiarnia w podziemiach. ZOBACZ WIZUALIZACJE

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2016.10.14 11:26 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:56 )
Robert Konieczny KWK Promes z Katowic wygrywa konkurs na rozbudowę i modernizację krakowskiego Bunkra Sztuki.

Wizualizacja projektu autorstwa Roberta Koniecznego (KWK PROMES). Widok przedpola Galerii z promenady Planty

Mówią: dyrektorka Bunkra Sztuki Magdalena Ziółkowska i przewodniczący sądu konkursowego, Jerzy Szczepanik-Dzikowski.
Nowy Bunkier Sztuki. Wizualizacje

1 czerwca  2016 w sześćdziesiątym szóstym roku istnienia - Galeria Szuki Wpółczesnej Bunkier Sztuki ogłosiła konkurs architektoniczny na przebudowę, rozbudowę i nadbudowę modernistycznego gmachu, który na trwałe wpisał się już w historyczną część miasta. Podejmując wyzwanie przebudowy i rozbudowy budynku Galerii organizatorzy konkursu chcieli przede wszytkim przwrocić jej autorską formę stworzoną przez Krystynę Tołłoczko-Różyską w 1965 roku.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 130 architektów, konsorcjów i biur projektowych z Polski i zagranicy. Do II etapu jury wytypowało 33 prace.
W piątek 14 października jury ogłosiło laureatów.

Pierwszą nagrodę zdobył znany ze śmiałych i nowatorskich rozwiązań katowicki architekt Robet Konieczny KWK Promes z zespołem. Zaproponowane rozwiązanie chroni bryłę budynku będącego jednym z nielicznych w Polsce przykładów brutalizmu w architekturze  i poszerza  przestrzeń galerii  o kilka podziemnych kondygnacji

- To odważny projekt i dla wielu będzie zaskoczeniem. Bardzo wiele projektów proponowało duże zmiany, gabarytowe rozbudowy. Dodają wiele przestrzeni w warstwie nadziemnej. Ale są też prace, które mierzą się z problemami przestrzennymi w inny sposób" - mówi Radiu Kraków dyrektorka Bunkra Sztuki Magdalena Ziółkowska. 

- Jury konkursowe jednogłośnie wybrało laureata I nagrody. Muszę powiedzieć, że to jedyna praca, która zachowuje istotę Bunkra. Dopuszcza jego rozbudowę pod ziemią i będzie ona z jednej strony atrakcyjna, a z drugiej elastyczna" - podkreśla przewodniczący sądu konkursowego, Jerzy Szczepanik-Dzikowski. 

W uzasadnieniu Sądu Konkursowego czytamy: „Zwycięski projekt zakłada poszanowanie wartości kulturowych istniejącego ikonicznego budynku Galerii i podporządkowanie im zasad modernizacji, w ramach której planowane jest przywrócenie mu dawnej świetności”.

Laureatami pozostałych nagród zostali: Pracownia Architektury Głowacki Tomasz Głowacki, Wrocław (II Nagroda); Grzegorz Mączka, Marta Mączka, Kraków (III Nagroda); Horizone Studio Darasz, Kisielewski, Strzeński sp.j., Kraków (I Wyróżnienie); KJ Architekci Katarzyna Jucha, Michał Jania, Filip Łękawski s.c. (II wyróżnienie).

Laureat Głównej Nagrody zostanie zaproszony do negocjacji na opracowanie dokumentacji projektowej i otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 70 000 zł.

Wszystkie nagrodzone i biorące udział w konkursie prace oglądać można na Plantach na plenerowej wystawie przed Bunkrem Sztuki do 9 listopada. Rozbudowa i modernizacja Bunkra Sztuki rozpocznie się na wiosnę 2018 roku. Jej koszt ma wynieść 24,5 mln złotych. 

 

 

(Jolanta Drużyńska/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię