Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Budowa zbiornika Malinówka III jest zagrożona

Chodzi o jeden z 4 planowanych polderów, które mają ochronić mieszkańców krakowskiego Bieżanowa przed kolejnymi powodziami. Jak mówią Wody Polskie - inwestycję blokuje deweloper, który w planach ma budowę 16 domów.

fot: B. Bujas

Czy ten zbiornik w ogóle powstanie? To zależy od tego czy Wody Polskie dojdą do porozumienia z inwestorem, bo w przeciwnym razie rozważana może być praktycznie tylko droga sądowa.
Jak mówi dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie - Małgorzata Sikora - aktualnie nie można wejść na teren należący do dewelopera, więc nie można też przeprowadzić niezbędnych badań geologicznych. W pobliżu znajduje się osuwisko. Bez wskazania ewentualnych zagrożeń nie będzie zielonego światła dla budowy zbiornika.
Dyrektor zaznacza, że deweloper do tej pory nie przedstawił żadnych dokumentów, które potwierdzałyby tę tezę.
Oczywiście rozmowy z inwestorem są prowadzone. Ale tu pojawia się główny problem. Właściciel nieruchomości oczekuje 3 milionów złotych odszkodowania - Wody Polskie mówią, że to zdecydowanie za dużo:
Ale jak przekonuje burmistrz Wieliczki Artur Kozioł -  problem można szybko rozwiązać, tylko trzeba po prostu się dogadać, ale problem zalewanego Bieżanowa  będzie jednak powracać, bo żeby uratować Kraków trzeba uregulować kwestie w Wieliczce i bez spowalniaczy nie ma szans:
Czy w takim razie gmina Wieliczka powinna uczestniczyć w spotkaniach powołanego wczoraj zespołu zajmującego się tematem Bieżanowa? - Wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk zaprzecza i mówi, że dla mieszkańców wszystko zostało zrobione, ale rozmowy z władzami Wieliczki będą prowadzone.

I tej sprawie również będziemy się przyglądać!
Jeśli chodzi natomiast o powołany we wtorek zespół - do tej pory ustalono, że w Bieżanowie pojawią się tymczasowe magazyny worków z piaskiem. Opracowany ma zostać również specjalny system informowania mieszkańców tej części Krakowa o stanie zagrożenia. Kolejne rozwiązania mają podpowiedzieć  szczegółowe oględziny tego obszaru. Chodzi o to, by możliwie jak najlepiej zabezpieczyć teren, który cały czas czeka na kolejne zbiorniki retencyjne.

Ale jak Państwo wielokrotnie słyszeli na naszej antenie, obawy mieszkańców Bieżanowa pomimo zapewnień wcale nie ustają....Teraz pojawia się kolejna komplikacja, a przecież o ochronie tego miejsca mówi się przynajmniej od  10 lat

Tematy:
Autor:
Bartłomiej Bujas

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3195097

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię