Cała sprawa nie spodobała się burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce, który jest oburzony wykorzystaniem postaci zasłużonej dla miasta do kampanii politycznej: - Pamięć o tej osobie, zasłużonej dla Myślenic, wykorzystuje się do celów kampanijnych. Jest to dla mnie niedopuszczalne, dlatego moja reakcja była jednoznaczna. Jak dodaje Jarosław Szlachetka, na każde użycie herbu zgodę musi wyrazić burmistrz: - W paragrafie 5. Statutu gminy Myślenice jest jasno opisane, kto i na jakich zasadach może posługiwać się herbem gminy Myślenice. Jest to również usankcjonowane w zarządzeniu wydanym przez burmistrza miasta i gminy Myślenice wydanym w 2013 r., z którego wprost wynika, że zgodę na zamieszczeniu na różnych materiałach herbu gminy Myślenic udziela bądź też nie burmistrz gminy Myślenice.
Łukasz Płatek, czyli mieszkaniec, który skorzystał z herbu Myślenic, mówi, że żądania burmistrza są dla niego niezrozumiałe: - Mogę się spotkać i porozmawiać z panem burmistrzem na ten temat, natomiast ilość absurdów, która znajduje się w przesłanym do mnie piśmie, trochę przerosła moje oczekiwania. Jestem w stałym kontakcie z panem mecenasem i czekam na reakcję ze strony burmistrza Myślenic.
Tutaj trzeba oddać głos prawnikom, bo wyroki w podobnych sprawach już zapadały. W jednym z nich wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny, który jasno stwierdził, że jednostka samorządowa nie może wprowadzać zasad wykorzystywania herbu: - Gdyby pójść śladem tej wykładni dokonanej przez NSA, to możemy mieć wątpliwość, czy w statucie można wymagać do użycia herbu zgody burmistrza.
Jak dodaje dr Aleksandra Nowak-Gruca z katedry Prawa Gospodarczego, Publicznego i Prawa Pracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, może paść tutaj jednak też pytanie o naruszenie dóbr osobistych, które gmina posiada: - Problem jakichś emocjonalnych więzi, które łączy z herbem. Też z drugiej strony może się pojawić zarzut, że to jest już nadużycie tego prawa podmiotowego, czyli korzystanie z niego w sposób nieracjonalny.
Można mieć więc również duże wątpliwości, czy takie podejście też byłoby właściwe. Niezależnie jednak od tego czy ten konflikt będzie musiał rozstrzygnąć sąd, nietrudno sobie wyobrazić, że Myślenice mogą mieć większe problemy niż użycie herbu na dyplomie, o którym bez tej całej sprawy nikt by nigdy nie usłyszał.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(Tomasz Bździkot/ko)