W zimie pszczoły nie mają lekkiego życia. W czasie zimowli muszą zostać spełnione odpowiednie warunki, żeby pszczela rodzina przeżyła wahania temperatur. Odpowiedni zapas dobrej jakości pożywienia, właściwie zabezpieczony przez pszczelarza ul, cisza w pasiece - to tylko niektóre czynniki, które wpływają na los roju.

Świeżo upieczony inżynier z AGH, Mateusz Żurowski, dowiedział się tego od swojego szwagra - pszczelarza hobbysty.

"Nie wiedziałem, że to jest aż taka duża dziedzina wiedzy. Poziom wiedzy i wysiłki, jaki pszczelarze muszą wkładać w tę pracę, jest ogromny" - mówi autor aplikacji.

Mateusz Żurowski na tyle zainteresował się pracą pszczelarzy, że postanowił oprzeć na tym obronę swojej pracy inżynierskiej. Połączył więc pszczelarstwo z informatyką.

"Zamysłem było, żeby pszczelarze mieli dostęp do danych z ula takich jak temperatura czy wilgotność" - dodaje.

Pszczelarski dziennik na smartfona ma być połączony ze specjalnymi czujnikami zamontowanymi w ulu, które na bieżąco mierzą nie tylko wilgotność czy temperaturę, ale także głośność czy wagę ula. Jak mówi dr Krzysztof Kluza z Akademii Górniczo Hutniczej, aplikacja stworzona przez młodego inżyniera jest bardzo obiecująca.

"Ta aplikacja może być rozwijana o kolejne moduły, które monitorowałaby inne parametry mierzone w ulu. Wtedy coraz więcej osób chciałoby z takiej aplikacji korzystać. Mogłoby to spopularyzować pszczelarstwo wśród amatorów" - mówi dr Kluza.

Pod informacjami o dzienniku pszczelarskim w mediach społecznościowych widać duży odzew ze strony samych pszczelarzy, którzy dopytują o szczegóły.

"Myślę, że pszczelarze to ludzie, którzy lubią ciekawostki, nowinki. Mam nadzieję, że ta aplikacja znajdzie zastosowanie w pasiece, dobrze się przyjmie i pszczelarze będą po nią sięgać. Zauważamy, że młodzi ludzie częściej zaczynają przygodę z pszczołami, a oni potrafią swobodnie posługiwać się nowoczesną techniką i im aplikacja nie będzie sprawiać trudności" - mówi Wojciech Spisak, prezes Małopolskiego Związku Pszczelarzy.

Mateusz Żurowski zapowiada, że pełna wersja aplikacji trafi do Internetu po dopracowaniu może nawet w tym lub w przyszłym roku.

 

Martyna Masztalerz/jz

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.