Dzięki specjalnym zestawom ćwiczeń, chorzy cierpiący na afazję mogą na nowo uczyć się dni tygodnia, kolorów, a nawet przysłów bez wychodzenia z domu - mówi Radiu Kraków Magda Klimek, koordynatorka projektu "AFAST powiedz to" z Wydziału Promocji Zdrowia Uniwersytetu Jagiellońskiego. "To aplikacja bezpłatna. Mogą z niej korzystać osoby, które doznały afazji, czyli zaburzeń mowy na skutek udaru mózgu, chorób neurodegeneracyjnych guza mózgu lub urazu mózgowo-czaszkowego" - wyjaśnia.
Aplikacja pomaga pacjentom z afazją motoryczną, jak i sensoryczną. "Przy afazji motorycznej chory rozumie kierowany do niego przekaz, ale nie potrafi się wypowiedzieć. W przypadku afazji sensorycznej - pacjent nie rozumie komunikatów i nie umie się wypowiedzieć" - tłumaczy Magda Klimek.
Aplikacja nie zastąpi jednak wizyt u logopedy. Może za to uzupełnić lukę między spotkaniami ze specjalistą a pobytem w domu. "Żeby terapia afazji była skuteczna, ćwiczenia powinny być wykonywane systematycznie, a nie jedynie w gabinecie u lekarza" - dodaje Andrzej Grabarczyk z Instytutu Zdrowia Publicznego CMUJ.
"Do zamykania drzwi potrzebny jest klucz", "fotograf robi zdjęcia", "koszulę można ubierać, prać, prasować, zapinać" - to przykładowe komunikaty, jakie usłyszymy z ust lektora po uruchomieniu aplikacji. "W aplikacji dostępnych jest 30 takich zestawów ćwiczeń, każdy z nich odpowiada danej tematyce. Są tam też elementy muzykoterapii. W każdej indywidualnej podgrupie są trzy fazy ćwiczeń, w zależności od trudności i zaawansowania" - dodaje Magda Klimek.
W tym momencie z aplikacji korzysta już kilkuset pacjentów z upośledzeniem mowy z całej Polski.
(Joanna Orszulak/ew)