Jak powiedział PAP Krzysztof Haczewski z Muzeum Krakowa, placówka ma ok. 350 sadzonek malw oraz 500 paczek nasion tych roślin dla mieszkańców, którzy przyjdą, by uczestniczyć w wydarzeniu.

Sadzenie potrwa od godz. 11 do 13 na terenie Rydlówki oraz w jej okolicach. "Będzie to okazja do opowieści o losach Włodzimierza Tetmajera, a także sąsiedzkiej integracji i wspólnej troski o estetykę najbliższego otoczenia" – poinformował Haczewski. W programie są również warsztaty artystyczno-edukacyjne dla najmłodszych.

Rydlówka w krakowskich Bronowicach Małych to zabytkowy dworek, w którym w 1900 r. odbyło się wesele poety Lucjana Rydla i chłopskiej córki Jadwigi Mikołajczykównej. Wydarzenie to utrwalił Stanisław Wyspiański w dramacie "Wesele".

Włodzimierz Tetmajer wybudował Rydlówkę w 1894 r. na ziemi, która należała do jego teścia - Jacka Mikołajczyka. Żoną Tetmajera była Anna Mikołajczykówna, starsza siostra Jadwigi.

Akcja sadzenia malw ma charakter ogólnopolski, włączyły się w nią instytucje kultury m.in. w Sulejówku, Wieliczce, Lesznie, Zakopanem, Wrocławiu, Harklowej, Rabce-Zdroju. Mają one obsadzać roślinami okolice ulic Tetmajera i ulic Malwowych. W Lesznie rośliny już posadzono.

"Kwiat malwy symbolizuje czułość, łagodność ale też tęsknotę za naturą. Kojarzy się z wiejskim obejściem. Malwy maja właściwości lecznicze, są wykorzystywane w ziołolecznictwie i kosmetyce, cenione też w kuchni. Ten uniwersalny, piękny kwiat często pojawiał się też na obrazach młodopolskich malarzy. Jest jedną z piękniejszych ozdób Bronowic. Uznaliśmy więc, że ta roślina może być swego rodzaju symbolem Roku Włodzimierza Tetmajera" – poinformowało Muzeum Krakowa, którego oddziałem jest Rydlówka.

Rok 2023 Senat ustanowił Rokiem Włodzimierza Tetmajera w setną rocznicę śmierci artysty. Tetmajer zmarł 26 grudnia 1923 r. w Krakowie. Na świat przyszedł w Harklowej, w powiecie nowotarskim, w 1861 r. Był jednym z czołowych przedstawicieli Młodej Polski, przede wszystkim znanym ze swoich obrazów, grafik oraz działalności społecznej i politycznej. W swoim malarstwie tworzył głównie wiejskie sceny rodzajowe, czerpiąc m. in. z życia podkrakowskich wówczas Bronowic. Ważną część jego twórczości stanowiły również pejzaże oraz polichromie kościelne.