Anna Szałapak wykonywała utwory wybitnych polskich poetów i kompozytorów, między innymi Czesława Miłosza, Zygmunta Koniecznego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Grzegorza Turnaua i Zbigniewa Preisnera. Teksty piosenek pisały dla niej między innymi Agnieszka Osiecka i Ewa Lipska, z którymi prywatnie się przyjaźniła. Agnieszka Osiecka nazywała ją "Białym Aniołem Piwnicy".

Artystka wydała kilka albumów, jak: "Anna Szałapak z Piwnicy pod Baranami", "Anna Szałapak w Trójce, czyli z czego składa się świat" oraz "Serca na rowerach - piosenki do wierszy Ewy Lipskiej". Dużym powodzeniem cieszyły się także przygotowywane przez nią programy, wśród nich wykonywany w języku angielskim "Koncert kolęd z szopką krakowską w tle".

70. rocznica urodzin Anny Szałapak

Czwartek, 2022.09.22

Anna Szałapak była znawczynią tradycji krakowskich, a specjalizowała się w tematyce szopek krakowskich. Pełniła funkcję opiekunki dorocznego pochodu Lajkonika i konkursów szopek, pod jej kuratelą odbyło się kilkadziesiąt wystaw szopek ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa prezentowanych w kraju i za granicą.

Kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz, wspominając Annę Szałapak, powiedział: "w show-biznesie Ania była wyjątkową osobą, bo zawsze wszystkich, bez wyjątku, obdarowywała uśmiechem".

W 60. rocznicę powstania Piwnicy pod Baranami, w 2016 roku, Anna Szałapak została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowano ją za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej.

W 2008 roku Fundacja Kultury Polskiej przyznała jej statuetkę Złoty Laur za mistrzostwo w sztuce piosenki literackiej.