Nowe obiekty, takie jak np. tablice i urządzenia reklamowe, będą musiały być dostosowane do nowych przepisów.
Park Kulturowy Nowa Huta jest drugim w Krakowie po Parku Kulturowym Stare Miasto.
Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK uruchomił stronę internetową parkikulturowe.krakow.pl, gdzie zainteresowani mogą znaleźć m.in. treść ustawowy i prawa lokalnego oraz katalog dobrych praktyk, a w nim opisy prawidłowych i niepożądanych sposobów lokalizacji szyldów, aranżacji witryn, stosowania markiz czy umieszczania reklam na rusztowaniach.
Przygotowane zostały także ulotki, plakaty i broszury informacyjne, które będą kolportowane za pośrednictwem miejskich agend w Nowej Hucie oraz przez lokalne fundacje i stowarzyszenia, zarządców nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe oraz parafie, które się na to zgodzą.
Spot z informacją o dacie uruchomienia parku jest emitowany na ekranach w autobusach i tramwajach. Dodatkowe informacje na temat Parku Kulturowego Nowa Huta można uzyskać w godzinach funkcjonowania Urzędu Miasta Krakowa pod numerem telefonu 12 616 15 99, a od 21 września w punkcie InfoKraków. Na Zgody 7 uruchomione zostanie miejsce konsultacji dla mieszkańców i przedsiębiorców, czynne w poniedziałki i środy.
O utworzeniu Parku Kulturowego Nowa Huta radni zdecydowali w listopadzie zeszłego roku. Nie będzie on obejmował całej Nowej Huty, ale teren ok. 376 ha: plac Centralny, osiedla wybudowane w latach 50. i 60. oraz najstarszą część Huty, sprzed okresu, gdy powstał tam kombinat metalurgiczny, dwór Jana Matejki z parkiem w Krzesławicach, Mogiłę z klasztorem oo. Cystersów oraz aleję Solidarności wraz z budynkami administracyjnymi HTS.
Na terenie tego parku nie będzie można dowolnie zmieniać kolorystyki i wystroju elewacji budynków, w tym kształtu dachów i wysokości kalenicy. Wymiana stolarki okiennej, witryn sklepowych, bram czy rynien będzie możliwa przy zastosowaniu form nawiązujących do historycznych.
Precyzyjnie uregulowane zostały zasady lokalizacji ogródków gastronomicznych, prowadzenia działalności usługowej i handlowej, umieszczania reklam i podświetlania budynków frontowych. Podobnie jak na Starym Mieście zakazany będzie handel w bramach i przejściach do budynków frontowych oraz przed tymi budynkami. Nie będzie można używać głośników, wyświetlaczy, taśm i listew LED oraz laserów ani podświetlać witryn, okien czy bram światłem innym niż białe lub zbliżone do białego. Nie będzie też można stosować markiz zasłaniających detale architektoniczne, widoki na zabytki czy przesłaniających osie widokowe.
Ale Park Kulturowy Nowa Huta jest bardziej liberalny w zapisach niż Park Kulturowy Stare Miasto - na terenie Nowej Huty nie wyznaczono konkretnych lokalizacji dla słupów ogłoszeniowych czy punktów handlu obwoźnego, a zakaz handlu dotyczy tylko bram i przejść w budynkach frontowych. Większe niż na Starym Mieście mogą być szyldy – do 2 m kw., dopuszczono także stosowanie neonów, co jest związane z tradycjami tej dzielnicy. Nie ma też ograniczeń związanych z korzystaniem z meleksów oraz segwayów.
(PAP/jp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.