W sobotę na Rynku Głównym w Krakowie umieszczono replikę dzwonu Zygmunt. Głównym punktem obchodów 500-lecia dzwonu Zygmunt będzie Korowód Zygmuntowski. 13 lipca o godz.17.00 wyruszy barwna parada, która przejdzie szlakiem od Barbakanu, ulicą Floriańską, przez Rynek Główny pod Wawel. Aktorzy w kostiumach z epoki, tancerze i muzycy zaproszą krakowian i gości do wspólnego świętowania.

"Wykonana replika dzwonu będzie szła w dużym pochodzie od Bramy Floriańskiej, aż na Wawel, z paroma przystankami, a później będzie też eksponowana w różnych częściach miasta, po to, aby mieszkańcy mogli zobaczyć, jak wygląda ona naprawdę" - podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Dzwon Zygmunt waży prawie 13 ton, a jego całkowita wysokość - z jarzmem i sercem - to 450 cm. Jego bicie usłyszeć można aż do 30 km, a żeby wydobyć z niego dźwięk, potrzebna jest siła 12 dzwonników. Jak zauważyła Renata Kopyto, kierownik krakowskiego Domu Norymberskiego, nie wszyscy mieszkańcy miasta wiedzą, że zabytek ten jest dziełem właśnie norymberczyka.

"Powstał on na zamówienie króla Zygmunta Starego, ale jego wykonawcą był Hans Beham, który w 1518 roku przyjechał do Krakowa i pracował na dworze królewskim, odlewając najpierw armaty i kule armatnie" - powiedziała kierownik. "Dopiero w roku 1520 (...) król, po urodzeniu syna, zdecydował się na zlecenie odlania wyjątkowego dzwonu, który do niedawna był największym dzwonem w Polsce, a także jednym z największych w Europie" - podkreśliła.

W ostatnich dekadach dźwięk Zygmunta rozległ się między innymi wtedy, gdy Karola Wojtyłę wybrano na papieża, gdy dokonano na niego zamachu, i gdy Jan Paweł II zmarł. Słychać go było też w dniu, gdy w Watykanie obwieszczono beatyfikację Ojca Świętego, i gdy w Krakowie odbywał się pogrzeb pary prezydenckiej, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Zygmunt dzwoni też w święta kościelne i państwowe, między innymi w Święto Trzech Króli, pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia, Niedzielę Palmową czy Wielkanoc. Dźwięk dzwonu rozlega się także w Narodowe Święto Trzeciego Maja czy Święto Niepodległości.

W 2001 roku Zygmunt otrzymał nowe serce. Oryginalne, pierwsze serce dzwonu wykute zostało z żelaza. Służyło 479 lat i wykonało w tym czasie około 12 milionów uderzeń. W XIX wieku trzykrotnie pękało i było naprawiane. Ostatni raz uderzało w klosz Zygmunta w Boże Narodzenie 2000 roku i wtedy też stwierdzono jego czwarte pękniecie. Powodem było tak zwane zmęczenie materiału. Wówczas postanowiono podarować Zygmuntowi nowe serce. To drugie, zbudowane na wzór pierwszego, zabiło po raz pierwszy 14 kwietnia 2001 roku.