Na pomysł marszu wpadła - informuje portal niezależna.pl - Małgorzata Żaryn, autorka książek i publikacji historycznych, dziennikarka. Według Konarskiej marsz wspiera m.in. Akcja Katolicka, Różaniec bez Granic, harcerze, Solidarność, Kluby Gazety Polskiej.

Konarska, zapytana przez PAP o organizację marszu wskazała, że celem jest "zebranie się jak najliczniejszą wspólnotą, tak aby znak tego wielkiego podziękowania za Jana Pawła II - jakim jest marsz - był mocny". Stąd, jak mówiła, dla inicjatorów Narodowego Marszu Papieskiego nie ilość miejsc ale liczebność uczestników jest priorytetem. Marsze odbędą się w Warszawie, a także Krakowie - mieście głęboko związanym z biografią Karola Wojtyły oraz oddalonym od innych ośrodków Szczecinie.

Jak podkreśliła, I Marsz Papieski jest inicjatywą całkowicie apolityczną. "Na pewno są zakusy różnych środowisk, żeby się podłączyć. My absolutnie na to nie pozwalamy. (...) Tylko inicjatywa oddolna, narodowa, społeczna ma potencjał zgromadzenia po prostu wszystkich, dla których Jan Paweł II jest autorytetem. My Polacy nie potrzebujemy niczego innego poza przekonaniem, żeby zorganizować się i połączyć w wielką wspólnotę" - oświadczyła.


    Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powiedziała, że Polacy jako dumny naród muszą chronić bliskich im wartości. W swoim wystąpieniu na Forum Klubów „Gazety Polskiej” we Wrocławiu wskazała, że obecnie nasz kraj, i cała Europa jest polem walki chrześcijańskiej cywilizacji życia oraz cywilizacji, która neguje wartości uniwersalne.

Warszawski marsz rozpocznie się w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II 2 kwietnia o godz. 11.00 z Ronda Dmowskiego, przejdzie ulicami: Marszałkowską, Królewską, Placem Piłsudskiego, Krakowskim Przedmieściem do Katedry Archidiecezjalnej przy ul. Świętojańskiej 8. Marsz krakowski z kolei planuje odtworzyć trasę Białego Marszu, który po zamachu na papieża w 1981 roku zgromadził na krakowskich Błoniach kilkaset tysięcy ludzi. W Szczecinie natomiast marsz rozpocznie się Mszą Świętą w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa