"Najważniejsze jest to, że konkurs się odbywa, bo z powodu pandemii rozważaliśmy różne scenariusze. Cieszymy się, że muzycy przyjadą do Krakowa" – mówił na konferencji prasowej dyrektor konkursu Witold Wnuk. Przypomniał, że konkurs, który w poprzednich latach odbywał się w czerwcu, został przesunięty na jesień.

Witold Wnuk podkreślił duże zainteresowanie i bardzo wysoki poziom konkursu, do którego zgłosiło się ponad 30 gitarzystów z 13 krajów. Do przesłuchań konkursowych zakwalifikowanych zostało wyjątkowo aż 17 muzyków, wiadomo już, że jedna z tych osób na nie nie dotrze.

Otwarte dla publiczności przesłuchania będą się odbywać 18 i 19 listopada w Filharmonii Krakowskiej. Do półfinału konkursu zakwalifikowali się: Hlib Baisha (Holandia), Iver Cardas (USA), Marek Cendrzak (Polska), Mike de Souza (Wielka Brytania), Michał Kaczmarczyk (Polska), Callaghan Kevany (USA), Paweł Krawiec (Polska), Kristens Kupcs (Łotwa), Mykhailo Mendelenko (Ukraina), Carl Morgan (Niemcy), Noah Myers (USA), Ofir Noy (Izrael), Mads Oldenskov (Dania), Mateus Saldanha (Portugalia), Raphael Silverman (USA), Iakovos Symeonidis (Niemcy) i Benjamin Turner (USA).

Uczestników konkursu oceni pięcioosobowe międzynarodowe jury, w którym zasiądą: dyrektor konkursu Witold Wnuk, Wolfgang Muthspiel, Giovanni Weiss Marek Napiórkowski oraz pedagog Akademii Muzycznej w Katowicach prof. Karol Ferfecki.

Po każdym dniu przesłuchań gitarzystów będzie można usłyszeć podczas wieczornego jam sessions w Piwnicy pod Baranami. Na dwóch dodatkowych koncertach wystąpią goście festiwalu: 18 listopada pod Baranami - Wolfgang Muthspiel z Szymonem Miką, zwycięzcą I konkursu im. Jarosława Śmietany, a 19 listopada w Harris Piano Jazz Bar zagra Giovanni Weiss z Hot Swing.

Organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne o łącznej wartości 30 tys. zł. Zwycięzca konkursu otrzyma 15 tys. zł. Nagrodę specjalną przyzna rodzina patrona - Anna i Alicja Śmietana. Dodatkową nagrodą będzie możliwość występu na przyszłorocznym Letnim Festiwalu Jazzowym w Krakowie.

Laureatów konkursu będzie można usłyszeć na koncercie galowym w niedzielę 20 listopada w Filharmonii Krakowskiej. Wystąpią wtedy także przyjaciele Jarosława Śmietany: Marek Napiórkowski, Antoni Dębski, Adam Czerwiński, Piotr Baron i Stanisław Soyka.

"Jarosław Śmietana jako wybitny gitarzysta może być i jest wzorem dla wielu twórców i młodych muzyków, którzy inspirują się jego grą i jego sukcesem. Uważam, że spotkania podczas tego konkursu są niezwykle ważną formą rozwijania swoich umiejętności i nawiązywania relacji" – mówiła dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Miasta Krakowa Katarzyna Olesiak.

Przewodnicząca Komisji Kultury w Radzie Miasta radna Małgorzata Jantos mówiła, że Jarosław Śmietana był dumnym z pochodzenia krakowianinem. "Ten konkurs to najlepszy pomnik dla niego" – podkreśliła.

Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Gitarowy im. Jarosława Śmietany odbywa się w Krakowie co dwa lata na przemian z konkursem poświęconym pamięci wybitnego skrzypka jazzowego Zbigniewa Seiferta. Zwycięzcą konkursu w 2015 r. był polski gitarzysta Szymon Mika, a w 2017 r. Gabriel Niedziela, w 2019 roku David Rourke z Kanady.

Organizatorem konkursu jest Fundacja My Polish Heart. To hołd dla zmarłego w 2013 r. po ciężkiej chorobie wybitnego gitarzysty jazzowego Jarosława Śmietany. Konkurs wspierają m.in.: gmina Kraków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, STOART, ZAIKS, Instytut Muzyki i Tańca, oraz konsulaty generalne Austrii i Niemiec.